Zavřít reklamu

V současnosti stále probíhá soudní spor mezi společnostmi Google a Epic. Nyní díky němu vyšlo najevo, že zařízení Samsungu od začátku roku 2019 tvořila „polovinu nebo více příjmů“ obchodu Google Play. Konkrétně to ve své svědecké výpovědi řekl viceprezident Googlu pro partnerství James Kolotouros.

Jednoznačně to ukazuje nejen rozšíření zařízení Samsungu, ale také ten fakt, že se jejich majitelé nebojí v obchodě utrácet své finance za obsah. V roce 2020 se Google v rámci tří dohod zavázal, že Samsungu během čtyř let zaplatí 8 miliard dolarů (zhruba 180,5 mld. Kč) za to, že výchozími službami na zařízeních Galaxy budou jeho vyhledávač, Asistent a obchod Google Play.

Předtím Google navrhl a poté „odpískal“ plán, který by korejskému gigantovi zabránil umístit na domovské obrazovky jeho zařízení Galaxy Store. Cílem mělo být zlepšení uživatelského zážitku na androidových zařízení, aby lépe čelily konkurenci ze strany iPhonů.

Pro své partnery kromě Samsungu navrhl Google v roce 2020 utratit 2,9 miliardy dolarů (v letošním roce měla tato částka vzrůst 4,5 miliardy) na zajištění dostupnosti jeho vyhledávače, služeb obchodu Play a dalších „kritických aplikací“ na jejich zařízeních. To zahrnuje nabízení části příjmů z obchodu Play a reklam z vyhledávání výrobcům. Tyto dohody s výrobci jsou známé jako RSA 3.0 a ti za ně získávají následující benefity:

  • 20 % „čistého základního příjmu z reklamy“
  • 10 % „čistých optimalizovaných příjmů z reklamy“
  • 5 % „čistých optimalizovaných výnosů z transakcí obchodu Play“
  • 15 % „čistých příjmů z prémiových reklam“
  • 20 % „čistých výnosů z transakcí obchodu Play“

Kromě toho existuje „prémiový“ plán RSA 3.0, v rámci nějž mají výrobci nárok na plné sdílení příjmů, pokud na svých zařízeních předinstalují aplikace Googlu a nenabídnou k nim alternativy. Google také tvrdí, že tyto dohody mu umožňují vyžadovat „ne méně než šest bezpečnostních aktualizací v kalendářním roce“.

Dnes nejčtenější

.