Zavřít reklamu

Před několika dny se ukázalo, že společnost Google sdílí příjmy z reklamy, které získává z Vyhledávání Google, se značkami smartphonů, aby je tak přiměla vydávat více softwarových aktualizací. Nyní však vyšlo najevo, že společnost také platí značkám, včetně Samsungu, za to, že některé aplikace jsou v zařízeních s Androidem nastaveny jako výchozí.

Podle zprávy agentury Bloomberg zaplatil Google společnosti Samsung během čtyř let 8 miliard dolarů za to, aby se některé jeho aplikace staly výchozími ve smartphonech a tabletech Galaxy. Internetový vyhledávací gigant zřejmě Samsungu zaplatil, aby se výchozími aplikacemi staly Asistent Google, obchod Google Play a Vyhledávání Google. James Kolotouros, viceprezident pro partnerství ve společnosti Google, během probíhajícího antimonopolního řízení proti firmě uvedl, že platí výrobcům zařízení se systémem Android za to, aby její aplikace zůstávaly na domovských obrazovkách.

Vedoucí pracovník Googlu vypovídal během výslechu právníka jmenovaného společností Epic Games Inc. v San Francisku. V Mountain View zřejmě vymysleli tento plán, aby zabránili výrobcům zařízení se systémem Android přinášet na chytré telefony konkurenční služby.

Samsung přitom má vlastního hlasového asistenta Bixby i obchod s aplikacemi Galaxy Store. Je třeba říci, že Google v případě korejského výrobce není jediným partnerem a patří mezi ně také Meta a Microsoft. Pokud by se však staly výchozími aplikace, které nejsou z dílny Googlu, mohlo by to mít značný vliv na jeho kontrolu nad ekosystémem Android.

James Kolotouros také prozradil, že na Samsung připadá více než polovina příjmů z obchodu Google Play. Plán společnosti na sdílení příjmů z reklamy má kódové označení Project Banyan. Ten dusí konkurenci tím, že brání obchodům s aplikacemi třetích stran v rozšiřování. To vysvětluje, proč Samsung omezil vývoj několika vlastních aplikací, včetně Bixby nebo Samsung Messages.

Dnes nejčtenější

.