Zavřít reklamu

Jedněmi z nejpopulárnějších pouzder pro smartphony jsou ta průhledná. Důvod je jednoduchý – chrání váš telefon, aniž by zakrývaly jeho design a barvu. Většina z nich však má jistou nevýhodu, a to tu, že časem žloutnou. V závislosti na značce a modelu vašeho pouzdra se na něm mohou časem objevit žluté skvrny nebo úplně zežloutnout. K tomuto procesu přispívá řada faktorů, naštěstí však existuje způsob, jak jej zpomalit nebo žlutý odstín „vyčistit“, jakmile se na pouzdru vytvoří.

Faktory přispívající ke žloutnutí průhledných pouzder

Materiály používané k výrobě průhledných pouzder hrají velkou roli při přeměně barev a některé z nich jsou v rámci tohoto procesu odolnější než jiné. Levná, měkká silikonová pouzdra mají tendenci degradovat rychleji a často úplně zežloutnou. Zde jsou některé faktory, které přispívají k procesu žloutnutí.

Ultrafialové světlo

Ultrafialové (UV) světlo, které přichází do kontaktu s vaším průhledným pouzdrem, když je vystaveno slunečnímu záření, je jedním z největších faktorů způsobujících žloutnutí pouzdra. UV záření má za následek chemickou reakci, která zvýrazňuje žlutou barvu. Méně časté vystavování telefonu slunečnímu záření tak pomůže zpomalit degradaci pouzdra, ze zřejmých důvodů se mu však úplně vyhnout nedá.

Teplo

Žloutnutí průhledného pouzdra urychluje i jeho vystavení jiným zdrojům tepla, než je sluneční záření. Tím může být i samotný telefon. Pokud je horký (třeba po delší herní seanci), je dobré z něj pouzdro sundat, než vychladne. Dalším zdrojem tepla může být i vaše ruka, když telefon držíte, takže na to pamatujte.

Přírodní oleje z kůže, pot a mastnota

K procesu žloutnutí přispívají také přírodní oleje z vašeho těla (typicky z dlaní a obličeje), které přicházejí s pouzdrem do kontaktu. Situaci mohou zhoršit i zpocené a mastné dlaně. Při pohledu na všechny přispívající faktory je možné konstatovat, že ovlivnit proces žloutnutí pouzdra můžete jen do určité míry. Možná se teď ptáte, co dělat, pokud už je žežloutlé.

Způsoby čištění zežloutlého průhledného pouzdra

Naštěstí existují způsoby, kterými lze již zežloutlé pouzdro vyčistit, i když samozřejmě ne zcela.

Isopropanol

Jedním ze způsobů částečného vyčištění zežloutlého průhledného pouzdra je použití isopropanolu. Přidání malého množství na papírovou utěrku nebo čisticí hadřík vám pomůže zbavit se části potu a mastnoty z povrchu pouzdra.

Mýdlo na nádobí

Pokud nemáte po ruce isopropanol, vytvořte pomocí mýdla na nádobí teplý mýdlový roztok s trochou saponátu a vody a jemně pouzdro vydrhněte. Na vyčištění rohů můžete použít zubní kartáček.

Jedlá soda

Pouzdro můžete také zkusit posypat trochou jedlé sody a poté je jemně vydrhnout vlhkým zubním kartáčkem. Místo jedlé sody můžete použít zubní pastu, jedlá soda je však účinnější. Jak už jsme naznačili výše, neexistují žádné způsoby úplného vyčištění zažloutlého průhledného pouzdra. Ty výše popsané mohou pouze odstranit olej, pot a mastnotu, žlutý odstín způsobený zejména UV světlem je však prakticky nevratný.

Pokud musíte mít na svém telefonu za každou cenu průhledné pouzdro, doporučujeme pořídit si pevné z polykarbonátového materiálu. Tato pouzdra bývají sice dražší, proti procesu žloutnutí jsou však odolnější než levnější pouzdra z materiálů jako silikon nebo akryl, a vydrží vám tedy déle. Jedněmi ze značek, které takováto odolnější pouzdra nabízejí, jsou Supcase a Tech-Protect a zejména PanzerGlass, jehož produkty jsou dostupné i u nás a to na širokou škálu telefonů. Na mnoho z nich si u nás můžete přečíst i recenze a můžeme skutečně potvrdit, že se jedná o jedny z nejlepších krytů vůbec.

Kryty PanzerGlass pro Samsung telefony

Dnes nejčtenější

.