Zavřít reklamu

Minulý měsíc došli někteří uživatelé telefonů Google Pixel 6 k nepříjemnému zjištění, když po instalaci aktualizace Android 14 své telefony kvůli chybě, která znemožnila přístup k internímu úložišti, nemohli nadále používat.

Problémem byli dotčeni většinou ti, kdo měli ve svém zařízení nastaveno více profilů nebo uživatelských účtů. Širší rozšíření Androidu 14 navíc odhalilo, že problém se neomezoval pouze na majitele Pixelů 6 a postihoval i další smartphony Pixel.

Společnost Google koncem minulého měsíce chybu přiznala a slíbila opravu, která se nyní šíří prostřednictvím listopadové bezpečnostní aktualizace pro telefony Pixel. Nepomůže však všem, protože oprava se netýká zařízení, která se zaseknou ve spouštěcí smyčce nebo po zapnutí zamrznou na hlášení „Pixel se spouští…“. Pro tato je jediným řešením obnovení továrního nastavení, což má k ideálu daleko.

Telefony Samsung jsou mimo nebezpečí

Vztahuje se tato chyba na smartphony Samsung Galaxy aktualizované na Android 14? Nezdá se, že by tomu tak bylo, nebyly zaznamenány žádné zprávy o tom, že by se uživatelé potýkali s podobnými problémy buď po instalaci beta verze One UI 6 s Androidem 14, nebo v případě řady Galaxy S23 po stabilní aktualizaci, která se začala šířit 30. října.

Jedním z důvodů může být absence možnosti mít v telefonech Samsung více uživatelských účtů, i když jako pravděpodobnější se jeví, že upravená verze systému Android od korejské společnosti není stejná jako ta, kterou najdeme ve smartphonech Googlu.

Obecně však platí, že ztráta přístupu k zařízení a datům v něm je eventualitou, která může nastat u zařízení jakéhokoli výrobce. V případě telefonů Galaxy k tomu došlo s některými předchozími verzemi každoročního beta programu One UI a tento scénář nelze vyloučit ani do budoucna. Je to tedy dobrá připomínka toho, proč má smysl vytvářet zálohy před instalací významné aktualizace operačního systému.

U moderních smartphonů se sice problémy s nezpřístupněním zařízení při aktualizaci vyskytují poměrně zřídka, ale vzhledem k tomu, jak jsou telefony využívány v mnoha aspektech našich životů, je i jedna špatná příliš mnoho. Bez ohledu na to, kolik úsilí je věnováno testování, potencionální výskyt závažných chyb je stále ve hře.

Možné nástroje zálohování

Pokud tedy váš smartphone Galaxy splňuje podmínky pro Android 14 a One UI 6, nezapomeňte si pořídit zálohu, než přistoupíte k instalaci, jakmile bude aktualizace pro vaše zařízení dostupná. Měli byste tak učinit i v případě, že zkoušíte beta verzi One UI 6, zejména pokud tak činíte na svém primárním telefonu.

Způsobů, jak si vytvořit zálohu existuje několik. Nejlepší metodou, která zahrnuje vše od aplikací a nastavení systému až po uspořádání domovské obrazovky i mediální soubory, je aplikace Smart Switch společnosti Samsung. V telefonu můžete pomocí tohoto nástroje zálohovat data na externí jednotku USB nebo microSD kartu, přičemž chcete-li data ukládat do počítače, je Smart Switch k dispozici také pro systémy Windows a macOS.

Pakliže již používáte systém Android 14/One UI 6, nabízí se také on-line řešení zálohy skrze službu Samsung Cloud, jejímž prostřednictvím lze ukládat neomezené množství dat po dobu 30 dnů. Stačí vstoupit do nabídky Nastavení zařízení a dále přejít k Účty a zálohování, kde narazíte také na možnost zachovat některá data skrze účet Google.

Samsung Smart Switch v Google Play

Dnes nejčtenější

.