Zavřít reklamu

V těchto dnech je v plném proudu veřejný betatest z Androidu 14 vycházející nadstavby One UI 6.0. Očekává se, že aktualizaci s hotovou verzí nadstavby začne Samsung vydávat koncem října. Jako první ji podle všeho obdrží jeho aktuální vlajková řada Galaxy S23 (která už má 7. betu) a brzy poté by ji měla následovat další způsobilá zařízení Galaxy.

Na aktualizace operačního systému se řada z nás těší, protože přinášejí nové funkce a vylepšují stávající uživatelskou zkušenost, a nejinak tomu bude i v případě Androidu 14/One UI 6.0. Pokud máte telefon nebo tablet Galaxy, který má na Android 14/One UI 6.0 nárok, existuje několik věcí, které se hodí udělat, aby proces aktualizace proběhl hladce a bez problémů.

Udělejte si zálohu

Zálohování dat je to nejdůležitější, co můžete před instalací systémové aktualizace udělat. V dnešní době je sice velmi vzácné, že by smartphony instalaci aktualizací selhaly, ale vždy je lepší mít jistotu. Když se aktualizace náhodou nepodaří nainstalovat, může zařízení vyžadovat obnovení továrního nastavení, než je bude možné znovu používat. A právě zde se může zálohování dat hodit. Záloha bude samozřejmě také užitečná, pokud se rozhodnete ručně obnovit tovární nastavení telefonu před nebo po instalaci aktualizace s Androidem 14/One UI 6.0. Je několik způsobů, jak na zařízení Galaxy zálohovat data, ty nejdůležitější jsou následující:

Zálohování dat do cloudu pomocí účtu Samsungu nebo Googlu

Zálohování dat do cloudu můžete provést otevřením aplikace Nastavení na telefonu či tabletu, výběrem možnosti Účty a zálohování a klepnutím na možnost Záloha dat v sekci Samsung Cloud nebo Disk Google. Patrně lepší volbou je zde Samsung Cloud, neboť nabízí podrobnější kontrolu nad typem dat, která chcete zálohovat. Disk Google vám však oproti řešení korejského obra umožňuje zálohovat fotky a videa. Zvažte tedy, která možnost je pro vás v danou chvíli vhodnější.

 

Zálohování dat na microSD kartu nebo „flešku“

Aplikace Samsung Smart Switch, která je na zařízeních Galaxy předinstalovaná, dokáže zálohovat data na microSD, pokud je v telefonu vložena, nebo na USB disk pomocí připojení OTG (On-The-Go). Chcete-li provést zálohu na microSD nebo „flešku“, otevřete v telefonu aplikaci Smart Switch a klepněte vpravo nahoře na ikonu SD karty. Poté si budete moci vybrat microSD/externí úložiště, na které chcete zálohu vytvořit, a před zahájením procesu zálohování si také budete moci vybrat, co se má zálohovat a co ne.

Zálohování na počítač

Zprávy, protokoly hovorů, kontakty, budíky, obrázky, videa, dokumenty, zvukové soubory (včetně hlasových nahrávek), poznámky, záznamy v kalendáři/plány, nastavení (včetně hesel Wi-Fi), nastavení domovské obrazovky a aplikace můžete z vašeho telefonu zálohovat na počítač s Windows nebo Mac. K tomu vám opět poslouží aplikace Smart Switch a USB kabel. Pokud si chcete zálohovat pouze mediální soubory, stačí připojit váš telefon k počítači, z adresářů jako DCIM (v něm se ukládají fotky, videa a snímky obrazovky), Music, Movies nebo Audiobooks vybrat příslušné soubory a přetáhnout je na disk vašeho PC.

Uvolněte místo na úložišti

Moderní smartphony a tablety mají dostatek vyhrazeného úložiště pro instalaci aktualizací softwaru, pokud se však obáváte, že by vašemu zařízení mohlo docházet místo, můžete nějaké uvolnit v Nastavení→ Péče o baterii a zařízení →Úložiště. V této nabídce uvidíte, kolik místa zabírají různé položky a aplikace, a budete moci jednotlivě smazat vše, co již v telefonu či tabletu nechcete mít. Aktualizace operačního systému mohou mít velikost 3–3,5 GB, což je dobré vodítko k tomu, kolik místa můžete chtít uvolnit, abyste zajistili bezproblémovou instalaci updatu s Androidem 14/One UI 6.0.

Dobijte baterii

Telefony Galaxy vyžadují pro instalaci aktualizací úroveň nabití baterie alespoň na 20 %. To obvykle stačí na jakoukoli aktualizaci bez ohledu na její velikost, nejlepší je však mít zařízení nabité alespoň na 50 %, protože to zajistí, že budete mít dostatek energie jak pro instalaci aktualizace, tak pro zkoušení nového softwaru a funkcí po instalaci bez nutnosti sahat po nabíječce.

Aktualizujte aplikace

V týdnech a měsících před a po vydání Androidu 14/One UI 6.0 bude řada aplikací dostávat updaty, které do nového systému přidají jejich oficiální podporu. Tyto aktualizace můžete nainstalovat po dokončení upgradu operačního systému, ale pokud se chcete po upgradu rychle vrátit k normálnímu používání telefonu, není od věci aktualizovat všechny aplikace ještě před tím.

Smartphony Galaxy dostávají aktualizace aplikací z obchodů Google Play a Galaxy. Do sekce aktualizací v obou obchodech se můžete rychle dostat dlouhým stisknutím ikony obchodu v šuplíku aplikací a výběrem možnosti Moje aplikace (obchod Googlu) nebo Aktualizace aplikací (obchod Samsungu).

Špičkové Samsungy s bonusem až 10 000 Kč koupíte zde

Dnes nejčtenější

.