Zavřít reklamu

Šéf Googlu Sundar Pichai během svého nedávného svědectví u soudu odhalil, proč některé telefony s Androidem dostávají včasné bezpečnostní aktualizace a jiné nikoli. Překvapivé podrobnosti o tom, co se děje v zákulisí technologického obra, odkryla pokračující právní bitva mezi Googlem a americkým antimonopolním úřadem.

Pichai u soudu prohlásil, že Google poskytuje výrobcům androidových smartphonů finanční pobídky, aby rychle aktualizovali svá zařízení. Výrobci, kteří je udržují v aktuálním stavu s novějšími bezpečnostními updaty, mají ze služeb Googlu větší příjem než ti, kteří tak nečiní.

Výsledkem je to, že zisková marže výrobce androidových smartphonů z integrace produktů Googlu do jeho zařízení koreluje s tím, jak často zařízení dostávají bezpečnostní aktualizace. Pichai řekl, že vzhledem k tomu, že výroba nových produktů je velmi nákladná, někteří výrobci raději nebudou vylepšovat svou nabídku nebo činit ústupky.

I když bylo předtím známo, že Google pro každý smartphone s Androidem vyžaduje dva roky upgradů a aktivně tlačí výrobce, aby poskytovali dlouhodobější softwarovou podporu, společnost se před soudní výpovědí jejího šéfa nezmiňovala, že z toho plynou i finanční výhody. V oblasti softwarové podpory byl dlouho lídrem Samsung, než ho s představením nových telefonů překonal právě Google. Ten pro Pixel 8 a 8 Pro nabízí sedm upgradů Androidu a sedm let bezpečnostních aktualizací, zatímco korejský obr pro své vlajkové lodě a vybrané modely střední třídy slibuje „jen“ čtyři systémové upgrady a pět let bezpečnostních aktualizací.

Špičkové Samsungy s bonusem až 10 000 Kč koupíte zde

Dnes nejčtenější

.