Zavřít reklamu

Mnozí z nás si jistě pamatují naslouchátka coby objemná zařízení, která se posazují za uši a mnohdy sotva stačí k tomu, aby lidem trpícím problémy se sluchem zprostředkovala kvalitní zvuk, ale to už v současnosti zdaleka neplatí. Většina dnes dostupných naslouchátek podporuje nějakou formu bezdrátového přenosu, pro převážnou část z nich je však třeba mít kompatibilní telefon.

Protokol ASHA společnosti Google

Mají-li naslouchátka a chytré telefony plnohodnotně kooperovat, je zapotřebí podpora stejných standardů. Společnost Google vytvořila jedno takové řešení s otevřeným zdrojovým kódem založené na technologii Bluetooth pro všechna zařízení se systémem Android nazvané ASHA, tedy Audio Streaming for Hearing Aids. To bylo představeno v roce 2019 s několika zařízeními s operačním systémem Android 10 a od té doby je k dispozici ve většině moderních vlajkových telefonů disponujících rozhraním Bluetooth 5.0 a vyšším.

Na rozdíl od běžného přenosu Bluetooth Audio je ASHA energeticky úspornější a nabízí několik speciálních voleb ovládání. Pokud obě zařízení uživatele ASHA podporují, lze využít několik pokročilých funkcí v aplikaci nastavení telefonu nebo přepínačích rychlého nastavení.

Zde je seznam některých nejvýznamnějších modelů, které ASHA podporují:

 • Asus ROG 6 (Pro) a novější
 • Asus Zenfone řady 8 a novější
 • Google Pixel 3 a 3 XL a novější
 • Google Pixel 3a a 3a XL a novější
 • OnePlus 8 Pro a novější
 • OnePlus 8T a novější
 • Samsung Galaxy S9 a novější
 • Samsung Galaxy Note10 a novější
 • Samsung Galaxy Z Flip 2 a novější
 • Samsung Galaxy Z Fold 2 a novější
 • Samsung Galaxy A21s
 • Samsung Galaxy A51 a novější
 • Samsung Galaxy A71 a novější
 • Samsung Galaxy Tab S7 a novější

Vzhledem k nepřebernému množství modelů telefonů se systémem Android tento výčet samozřejmě není vyčerpávající, může však posloužit jako dobrý výchozí bod. Kromě ověření, zda telefon, který vlastníte nebo chcete pořídit podporuje standard ASHA, rozhodně stojí za to se také poradit s odborníkem, popřípadě výrobcem.

Program MFi společnosti Apple

Zatímco ve světě Androidu je situace relativně komplikovaná, u Applu je to s ohledem na množství modelů, pro které mohou výrobci naslouchátek své produkty vyvíjet, jednodušší. Cupertinská společnost nabízí vlastní standard Bluetooth v rámci programu Made for iPhone (MFi) podobný ASHA.

Podle stránky podpory společnosti Apple jsou s naslouchátky MFi kompatibilní následující produkty:

 • iPhone 5 nebo novější
 • iPad Pro (všechny modely)
 • iPad Air (všechny modely)
 • iPad (4. generace) nebo novější
 • iPad mini (všechny modely)
 • iPod touch (5. generace) nebo novější

Společnost má také poměrně kvalitně zpracovaný seznam podporovaných naslouchátek, který může dobře posloužit při rozhodování o koupi.

Naslouchátka s běžnou podporou Bluetooth Audio

Pokud vás žádné ze zmíněných zařízení nezaujalo, možná bude třeba změnit strategii. Na trhu lze najít totiž také několik výrobců, kteří nabízí naslouchátka, jež se mohou připojit k jakémukoli zdroji Bluetooth, což uživateli poskytuje větší flexibilitu. Nevýhodou je, že zážitek nemusí být tak optimalizovaný jako u specifických standardů.

Vydáte-li se touto cestou, zmíněná integrace funkcí nastavení poskytovaná na vybraných zařízeních v rámci systému Android nebo společností Apple vám nebude k dispozici, ačkoli ve většině případů bude stále možné k nim přistupovat prostřednictvím aplikace daného výrobce. Další nevýhodou je přirozeně horší výdrž baterie, jejíž spotřeba je u Bluetooth Audio vyšší. S tím mnoho výrobců bojuje tím, že volí jednorázové vyměnitelné baterie, které často poskytují delší výdrž než ty dobíjecí.

phonak-audeo-hearing-aids

V budoucnu by výběr kvalitních naslouchátek v kombinaci s chytrými telefony mohl být jednodušší, díky novému standardu Low Energy Audio, zkráceně LE Audio, které sdružení Bluetooth SIG vyvinulo a má spojit všechna zvuková zařízení pod jednu střechu, bez ohledu na to, zda jsou používána pouze pro účely zábavy nebo jako pomůcka pro zlepšení sluchu. Nový standard je zhruba stejně energeticky úsporný jako ten, který již nyní naslouchátka využívají, aniž by zde docházelo k jakkoli významné ztrátě kvality. Co se týče chytrých telefonů, značná část těch uvedených na trh v roce 2023 Bluetooth LE Audio podporuje. Pakliže vás tedy nic přímo netlačí k upgradu, stojí za zvážení ještě nějakou dobu vyčkat, než se LE Audio více rozšíří a nabídka trhu se mu přizpůsobí.

Nebojte se, pokud váš telefon není kompatibilní

Pokud váš telefon s naslouchátky není kompatibilní, nemusí to tak nutně zůstat. Výrobci obou typů těchto zařízení neustále aktualizují svůj software, což může v budoucnu tento problém vyřešit. S ohledem na mnohem diskrétnější design současných naslouchadel není důvod obávat se jejich používání, uživatel s nimi získá, a to bez ohledu na to, jaké možnosti streamování nabídnou, neboť se jejich prostřednictvím může citelně zlepšit kvalita jeho komunikace s okolím.

Bluetooth sluchátka koupíte zde 

Dnes nejčtenější

.