Zavřít reklamu

V posledních týdnech možná zpanikařil nejeden majitel chytrých hodinek Garmin, respektive uživatel aplikace Garmin Connect. Zmíněná aplikace totiž setrvale hlásí nevyváženou nebo nízkou variabilitu srdečního tepu. S tímto jevem se setkali i dva členové naší redakce. Nevyvážená nebo nízká VST samozřejmě obvykle poukazuje na počínající nemoc nebo třeba nahromaděnou únavu. Co ale dělat, když vám Garmin Connect hlásí tyto údaje i tehdy, když jste dokonale zdraví a odpočatí?

Je to už pár týdnů, co mi aplikace Garmin Connect začala hlásit nevyváženou nebo nízkou variabilitu srdečního tepu. Hodinky Garmin vlastním již od jara a až dosud jsem se s tímto hlášením setkala jen tehdy, když se u mě nakombinovalo přetrénování, nevyspání a třeba nastupující nachlazení. Vždy se jednalo o ojedinělé hlášení, a VST se spravila za pomoci dostatečného spánku a odpočinku.

Tentokrát ale nezabralo vynechání tréninku, dostatečně dlouhý spánek ani nic jiného. Žádná nemoc se nedostavila, a COVID test, který jsem se pro jistotu rozhodla absolvovat, byl také negativní. Subjektivně jsem nepociťovala žádnou únavu, a už vůbec ne žádné příznaky nemoci. Poté, co jsem přestala zkoušet vynechávat tréninky, odpočívat, nebo se hypochondricky chystat na to, že moje dny jsou na tomto světě již sečteny, jsem se rozhodla hlášení jednoduše ignorovat. Trénovala jsem dál a fungovala tak, jak jsem zvyklá, a paradoxně jsem se cítila čím dál lépe, zatímco Garmin Connect mě opakovaně upozorňoval na to, že jsem prakticky již „mrtvá“.

O víkendu jsem na Redditu narazila na diskuzi, ve které se sešlo překvapivě velké množství komentářů s téměř totožným problémem – tedy mizerná VST navzdory dobré VO2MAX, obstojné Body Battery a dalším hodnotám. Většinou se jednalo o záležitost posledních několika týdnů, a uživatelé nemohli udělat nic, co by hodnotu VST zlepšilo. Podobně jako mně jim aplikace Garmin Connect hlásila, že mohou být přetrénovaní, vyčerpaní nebo nevyspalí.

V průběhu diskuze se ukázalo, že hlavní příčiny mohou být dvě. V ojedinělých případech došlo k tomu, že daný uživatel prodělával bezpříznakový nebo velmi mírný COVID, což se skutečně prokázalo testem. V těchto případech ale Garmin Connect často hlásil také zhoršení dalších parametrů. Ostatní uživatelé se shodli na tom, že k propadům začalo docházet na přelomu září a října, a že od té doby ke zlepšení buďto vůbec nedošlo, nebo k němu došlo jen párkrát (v mém případě se například jednalo o pouhé dva dny).

Po menší rešerši a pročtení dalších diskuzí jsem dospěla k závěru, že pokud pomineme samozřejmé příčiny, jako je onemocnění, vyčerpání nebo třeba těhotenství, může za náhlou změnou VST k horšímu stát Garmin. Řada uživatelů se shodla na tom, že ze strany Garminu mohlo dojít ke změně algoritmu ve vyhodnocování VST. Jeden z uživatelů podotkl, že se hodnoty VST, naměřené hodinkami Garmin, neshodovaly s hodnotami, které naměřil jeho Oura Ring. Garmin nicméně veřejně změnu algoritmu nepotvrdil.

V tuto chvíli tedy bohužel pro danou situaci neexistuje řešení. Možná patříte mezi těch pár šťastlivců, kterých se tato  změna nedotkla. Pokud ale i u vás došlo v posledních týdnech ke zhoršení hodnot VST, můžete zkusit restartovat vaše Garminy nebo se podívat, zda není k dispozici softwarová aktualizace. Pokud jsou vaše další hodnoty zcela v pořádku a máte dostatek odpočinku, nejspíše nezbývá nic jiného, než se prozatím s danou situací smířit, a případně využít k měření VST jiný zdroj.

Hodinky Garmin koupíte zde

Dnes nejčtenější

.