Zavřít reklamu

Minulý rok společnosti SpaceX a T-Mobile oznámily, že pracují na způsobu přenosu dat z vesmírných satelitů do telefonů. Nyní vyšlo najevo, že tato služba bude spuštěna již příští rok, její funkce však budou zaváděny postupně.

Přesně to znamená, že v roce 2024 bude podporováno pouze posílání „textovek“, a navíc ještě v jakémsi zkušebním provozu, aby se odstranily možné chyby. V roce 2025 pak SpaceX, kterou vede „enfant terrible“ technologického světa Elon Musk, plánuje začít nabízet hlasové a datové služby plus funkce internetu věcí (IoT).

Připojení bude realizováno přes LTE, přičemž v tuto chvíli není jasné, jak velká šířka pásma bude k dispozici. Společnost říká, že datová služba bude dostatečně rychlá pro prohlížení webu. I základní textové zprávy budou pro případ nouze nepostradatelné – tuto funkci již nabízí Apple, přesněji v nové řadě iPhonů.

Na rozdíl od řešení cupertinského giganta však služba Direct To Cell, která bude fungovat v rámci satelitního systému Starlink, nebude vyžadovat žádný speciální hardware. Nové satelity by totiž měly v podstatě fungovat jako mobilní věže (tedy kromě těch, které létají ve vesmíru a nejsou namontovány na blízké budově). To by mělo znamenat, že s jasným výhledem na oblohu se bude moci připojit jakýkoli telefon s podporou 4G (a další druhy zařízení). Začne to používáním kterékoli aplikace, již uživatelé aktuálně používají pro posílání textových zpráv, jakmile však bude aktivní datová služba, budou moci používat jakoukoli aplikaci, jako je WhatsApp, Skype a další.

Společnost SpaceX již podepsala smlouvy s mobilními operátory po celém světě, mimo jiné v USA (T-Mobile), Kanadě (Rogers), Austrálii (Optus), Japonsku (KDDI) nebo Švýcarsku (Salt). Než bude služba plně zprovozněna, pravděpodobně se přidají další operátoři. Jestli bude někdy dostupná i v Česku, v tuto chvíli není známo (Starlink u nás nicméně funguje).

Dnes nejčtenější

.