Zavřít reklamu

Galaxy S22 jako vůbec první běžný telefon uskutečnil 5G hovor přes satelit. Pomohlo mu k tomu spektrum telekomunikační společnosti AT&T a spojení bylo navázáno firmou AST SpaceMobile prostřednictvím jejího satelitu BlueWalker 3.

AST SpaceMobile je americká telekomunikační společnost, která buduje vesmírnou širokopásmovou síť pro mobilní telefony. V rámci významného milníku firma oznámila, že se jí ve podařilo navázat vůbec první 5G připojení pro hlas a data mezi běžným smartphonem a satelitem.

Běžným smartphonem byla loňská „vlajka“ Samsungu Galaxy S22 spárovaná se spektrem telekomunikační firmy AT&T spolu se satelitem BlueWalker 3 (BW3) společnosti AST SpaceMobile. BW3 je testovací satelit umístěný na nízké oběžné dráze Země.

5G hovor byl uskutečněn 8. září 2023 poblíž havajské oblasti Hana v bezdrátové mrtvé zóně. Adresátem hovoru byl inženýr společnosti Vodafone v Madridu.

Před několika měsíci společnost AST SpaceMobile pomocí BW3 úspěšně provedla historicky první hlasový hovor. Použila pro něj nemodifikovaný telefon Galaxy S22 Ultra. „Opět jsme dosáhli významného technologického pokroku, který představuje posun paradigmatu v přístupu k informacím. Od vypuštění satelitu BlueWalker 3 jsme dosáhli plné kompatibility s telefony od všech hlavních výrobců a podpory pro 2G, 4G LTE a nyní 5G,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Abel Avellan.

S pomocí satelitu BW3 společnost vytvořila vesmírné mobilní širokopásmové datové relace s rychlostí stahování 14 Mb/s. I když takové připojení rozhodně nemůžeme nazvat rychlým, je to pro AST SpaceMobile stále velký úspěch, protože překonala svůj červnový rekord 10 Mb/s.

Dnes nejčtenější

.