Zavřít reklamu

Google minulý týden konečně vydal hotovou verzi Androidu 14, ale již nyní se připravuje na vývoj příštího Androidu. I když do Androidu 14 zavedl například několik nových funkcí využívajících umělou inteligenci, ukázal se nakonec jako přírůstková aktualizace, protože nezahrnuje zdaleka všechny funkce, které Google představil v prvních betaverzích. Zde je pět věcí, které bychom chtěli vidět v Androidu 15.

Plovoucí okna

Androidové nadstavby ColorOS a MIUI přišly již před několika lety s funkcí plovoucích oken. Jedná se o užitečný nástroj, který vám umožní maximalizovat velikost obrazovky. Plovoucí okna v podstatě umožňují změnit velikost libovolné aplikace tak, aby se vešla na displej, aniž by zabírala celou šířku, a je možné ji překrýt na jinou aplikaci.

Lepší přizpůsobení ikon

Google v Androidu 12 představil tematické ikony, dva roky poté je však tato funkce stále přinejlepším poloviční. Problémem není Google, nýbrž vývojáři – vzhledem k tomu, že tato funkce není povinná, většina tvůrců aplikací ji stále ignoruje a domovská obrazovka kvůli tomu vypadá méně soudržně. Dokonce ani známé aplikace jako Evernote tuto funkci nenabízejí, a i když to souvisí spíše se stavem této aplikace, je nepříjemné, že tuto funkci nevyužívají všechny ikony. Nebylo by také od věci, kdyby Google umožnil uživatelům měnit tvar a velikost ikon.

Google by měl od iOS ukradnout funkci Vzdálenost od obrazovky

Apple do operačního systému iOS 17 zavedl velmi užitečnou funkci s názvem Vzdálenost od obrazovky, která využívá přední fotoaparát ke zjištění, zda nedržíte telefon příliš blízko u očí. Cílem je snížit namáhání očí, a pokud kamerka zjistí, že telefon je od vašich očí vzdálený méně než zhruba 30 cm, spustí celoobrazovkové upozornění a požádá vás, abyste telefon nebo tablet posunuli dále. Vzhledem k tomu, že Google používá přední fotoaparát k měření vzdálenosti, neměl by být problém tuto funkci implementovat.

Lepší AoD

Přístup Googlu k režimu Always-on Display (AoD) byl vždy poněkud vlažný a nezměnil to příliš ani Android 14. AoD na telefonech Pixel s novým Androidem opět umožňuje zobrazit pouze čas a datum a nenabízí žádné možnosti přizpůsobení. Široké možnosti v této oblasti naopak poskytují nadstavby jako ColorOS nebo třeba One UI s nainstalovanou aplikací Good Lock.

Klonovací aplikace

Většina androidových značek vám umožňuje klonovat vybranou aplikaci, abyste mohli spouštět její dvě instance. To je užitečné, pokud chcete v aplikaci používat více účtů. Google tuto funkci představil v dřívějších betaverzích Androidu 14, do finální verze se však nedostala.

A co byste v příštím Androidu chtěli vidět vy? Dejte nám vědět do komentářů.

Dnes nejčtenější

.