Zavřít reklamu

Google začal ve středu na kompatibilní Pixely konečně vydávat hotovou verzi Androidu 14, přičemž rovnou z krabičky běží na nových Pixelech 8 a 8 Pro. Samsung by měl aktualizaci s ním a nadstavbou One UI 6.0 začít na první zařízení vydávat ještě tento měsíc. Pojďme se podívat, jaké nejvýznamnější novinky nová verze Androidu přináší.

Android 14 nabízí v první řadě lepší přizpůsobitelnost, a to zejména zamykací obrazovky. Uživatelé si mohou vybrat z šablon zamykací obrazovky, u kterých je možné změnit písmo,  widgety, barvy i formát. Zamykací obrazovka dále dostává vylepšení umožněné umělou inteligencí, kdy se přizpůsobí situaci, ve které se právě nacházíte. Pokud se například zhorší počasí, bude váš widget počasí na zamykací obrazovce zvýrazněný. Google také konečně umožňuje uživatelům na zamykací obrazovku přidávat zkratky, jako je například ta pro čtečku QR kódů nebo aplikaci Google Home.

Vylepšení se dočkaly i tapety, do kterých Google implementoval generativní umělou inteligenci. Uživatelé ji mohou použít k vytvoření personalizované tapety. K dispozici je několik přednastavených návrhů, které vám dají představu o tom, jak tyto tapety fungují. Jako první budou dostupné v nových telefonech Pixel 8 a Pixel 8 Pro, než dorazí na jiná androidová zařízení.

Další novinkou je plná integrace služby Health Connect do nastavení Androidu 14, díky čemuž budete mít svá zdravotní data pod kontrolou a nebudete tak již muset stahovat samostatnou aplikaci z obchodu Google Play. Kromě toho funguje jako centrum pro synchronizaci vašich zdravotních dat napříč aplikacemi pro zdraví a fitness, které používáte, jako je Oura a MyFitnessPal.

Android 14 také přináší nové možnosti usnadnění. Slabozrací uživatelé nyní mohou změnit velikost lupy, a to díky novému panelu Nastavení lupy. Navíc lze lupu upravit podle osobních preferencí. Uživatelé naslouchátek uvidí v nastavení usnadnění speciální nastavení, které jim umožní směrovat zvuk podle zařízení, která používají. K dispozici je také nová zkratka pro rychlý přístup k ovládacím prvkům naslouchátka.

Za zmínku stojí i to, že do nového systému se dostávají flash notifikace, což ocení ti, kteří nechtějí, aby je došlá oznámení rušila zvukem. Flash notifikace se na telefonu s Androidem 14 projeví světelnými záblesky na zadní straně, kdykoli uživatelům přijde oznámení nebo mají příchozí hovor.

Zmínit bychom se měli také o tom, že Android 14 přináší možnost v aplikacích Googlu přepínat mezi osobními a pracovními profily přejetím do strany na profilovém obrázku, jenž se zobrazuje v pravém horním rohu (přejetím nahoru a dolů je již dnes možné se přepínat mezi všemi přihlášenými účty). Aplikace jako Zprávy vám umožní zobrazit všechny kontakty bez přepínání profilů. Které aplikace toto budou umět, budou mít pod kontrolou administrátoři.

Dalšími novinkami jsou například automatické rámování při videohovorech, přístup k ovládání Google Home jedním klepnutím, přepracovávaná animace při zadávání PIN kódu, prediktivní gesto zpět, která vám umožní zběžný pohled na obrazovku, na kterou vás dostane gesto přejetí zpět, podpora obrázků formátu Ultra HDR, lepší možnosti sdílení, kdy Google nyní umožňuje aplikacím přidávat vlastní akce na obrazovku sdílení, nebo vylepšená výdrž baterie.

Očekává se, že Samsung začne aktualizaci s Androidem 14 a nadstavbou One UI 6.0 vydávat koncem října. Jako první ji s pravděpodobností hraničící s jistotou obdrží řada Galaxy S23.

Dnes nejčtenější

.