Zavřít reklamu

Google dnes patří k jedněm z největších internetových gigantů, jehož služby jako Mapy, Gmail a mnoho dalších používá pravidelně mnoho lidí na celém světě. Možná si na to už nevzpomínáte, ale Google na začátku provozoval jediný produkt, a to vyhledávač stejného jména, jenž si rychle získal velkou popularitu, která přetrvává dodnes. A právě ten vytvořil základy, na kterém Google postavil svůj mimořádný úspěch v digitálním prostoru.

A protože Google letos slaví 25 let od svého založení, je načase odhalit o něm některá více či méně zajímavá fakta. Víte například, kolik dotazů denně jeho vyhledávač zpracuje, nebo jak se přezdívá jeho novým zaměstnancům? Pokud chcete vědět nejen to, čtěte dál.

Vyhledávač se původně jmenoval BackRub

Zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin svůj vyhledávač původně pojmenovali BackRub, což byl odkaz na jeho funkci analýzy zpětných odkazů k hodnocení webových stránek. Brzy si však uvědomili, že by měl nést zapamatovatelnější a lépe vyslovitelný název, který by ztělesňoval jejich poslání činit informace ze světa přístupné všem, a rozhodli se jej přejmenovat na Google.

Google se málem jménoval Googol

Během brainstormingu navrhl postgraduální student Stanfordu Sean Anderson jméno Googol, což je výraz pro 1 se 100 nulami. Při kontrole dostupnosti její domény však omylem vyhledal google.com. Pageovi se tato verze líbila více a dne 15. září 1997 ji nechal zaregistrovat jako doménu Googlu.

Gmail byl spuštěn prvního dubna

Gmail je dnes jedním z nejpopulárnějších e-mailových klientů. Spuštěn byl 1. dubna roku 2004 a sliboval ohromující 1GB bezplatné úložiště, což vypadalo jako žert, protože to bylo mnohem více, než v tu dobu nabízely ostatní e-mailové služby. Žert to však nebyl, a Gmail navíc nabídl průkopnické funkce jako vyhledávání nebo vytváření konverzačních vláken.

Vyhledávač denně zpracuje přes 8,5 miliardy dotazů

Vyhledávač Google nyní zpracovává více než 8,5 miliardy dotazů za den, což je zhruba 99 000 každou sekundu a více než 3 biliony za rok. Jen pro srovnání: v roce 2000 to bylo 18 milionů dotazů denně a o deset let později se počet dotazů dostal přes miliardu.

Google nyní zaměstnává téměř 200 tisíc lidí

Google po celém světě momentálně zaměstnává přes 190 tisíc lidí. To zahrnuje zaměstnance na plný úvazek, dočasné pracovníky, stážisty a dodavatele v různých oblastech, jako je prodej, marketing nebo zákaznická podpora. Stále rostoucí společnost svým zaměstnancům poskytuje řadu výhod, jako je bezplatné jídlo, posilovna, pomoc s přepravou do práce nebo četné příležitosti k profesnímu růstu.

Google ročně vydělává opravdu hodně

Google se může pochlubit ročními příjmy přesahujícími 200 miliard dolarů, a to převážně z reklamy, přičemž loni činily 279,8 miliardy dolarů (asi 6,5 bilionu Kč). Díky tomu je jednou z nejlépe vydělávajících společností na světě.

Více než 80 % jeho příjmů pochází z reklamních aktivit, jako je Google Ads, kterážto služba se zobrazuje ve výsledcích vyhledávačů, na YouTube a v Gmailu. Dalším významným zdrojem příjmů je rychle se rozvíjející oblast cloud computingu prostřednictvím platformy Google Cloud Platform, kterou firmy využívají k ukládání dat, spouštění aplikací a vývoji produktů.

Noví zaměstnanci Googlu jsou Noogleři

Současným zaměstnancům Googlu se říká Googleři, což je slovo, které vymysleli jeho otcové zakladatelé a které má odrážet inovativní atmosféru společnosti. Pokud jste v ní noví a stále se v ní snažíte zorientovat, pak jste Noogler, což je variace na slovo newbie (nováček). A pokud jste Google opustili, stali jste se Xooglerem, což je odvozeno od slova ex-Googler.

Dnes nejčtenější

.