Zavřít reklamu

Samsung si v posledních letech na poli aktualizací Androidu užíval velmi pohodlného náskoku před svou konkurencí. Tuto pozici si ale sám vydřel. V minulosti vůbec jako první nabízel hned dvě aktualizace Androidu, nyní čtyři. Všechno ale jednou končí. 

V roce 2019 udělala společnost obrovský skok ve své politice aktualizací softwaru tím, že začala zaručovat tři hlavní upgrady operačního systému pro všechny vlajkové lodě a některé telefony střední třídy, čímž se její politika vyrovnala Googlu a OnePlus, tedy jediným dvěma výrobcům telefonů s Androidem, kteří tak činili. O dva roky později Samsung oznámil, že jeho vlajkové lodě a vybrané telefony střední třídy dostanou rovnou čtyři aktualizace operačního systému Android a pět let bezpečnostních aktualizací. Samsung tak patří mezi špičku nejen v počtu aktualizací, ale i rychlosti, se kterou je pro podporovaná zařízení vydává (ač má skutečně bohaté portfolio).

Někteří čínští výrobci se ho už snaží následovat, v počtu modelů a rychlosti to ale ještě hodně skřípe. Google, tedy značka, která vyvíjí operační systém Android, však se svou politikou hodně ztrácela. Telefony Pixel aktuálně dostávají jen tři aktualizace Androidu. Jenže vylepšené zásady aktualizací Googlu pro jeho Pixely by mohly změnit hru. Navíc čekáme, že se je dozvíme už dnes, a to při představení řady Pixelů 8.

Změní Google s Pixely 8 hru? 

Ano, dnes je ten den, kdy by se Google mohl konečně ujmout vedení v aktualizační politice a sesadit Samsung z trůnu. Řada telefonů Pixel 8 má být oficiálně uvedena dnes od 16. hodin našeho času a proslýchá se, že jim a všem budoucím Pixelům dá Google hned sedm let aktualizací. Je to tedy o dva roky více, než nám dává Samsung nyní a téměř stejně, jako dává Apple svým iPhonům (který ale určité modely podporuje ještě déle).

Prozatím není známo, zda bude těchto sedm let znamenat sedm korektních aktualizací verze Androidu, nebo zda poslední roky přinesou pouze vylepšení zabezpečení a zvláštní opravy chyb. Podle našeho názoru by bylo pro Google lepší omezit velké aktualizace na pět budoucích let (čímž o rok předběhne Samsung) a aktualizace zabezpečení na zbývající dva. Čtyři roky aktualizací Androidu by totiž nebyly tak působivé, i když samo prodloužení podpory bezpečnostních aktualizací na sedm let by Googlu zajistilo solidní náskok. 

Zatím nebylo nic oficiálně oznámeno, takže si budeme muset ještě chvíli počkat a uvidíme, jaký nový přístup Googlu k aktualizační politice bude, a to, jestli jsou zvěsti vůbec pravdivé. Pokud ano, bude to jasná hozená rukavice do ringu nejen pro Samsung. Je totiž také pravda, že více aktualizací může znamenat méně prodejů nových zařízení. Zákazník ale jasně vyhraje.

Produkty Samsungu koupíte zde

Dnes nejčtenější

.