Zavřít reklamu

Většina lidí i jen s minimálním zájmem o svět technologií zaznamenala odchod velkých výrobců telefonů se systémem Android. V posledních letech opustili trh například BlackBerry nebo korejská společnost LG. Firma Counterpoint zabývající se analýzou trhu v oblasti technologií však nyní odhalila, že za posledních sedm let reálně opustilo trh se smartphony téměř 500 značek.

Data Counterpoint ukazují, že v roce 2023 bude aktivních téměř 250 značek chytrých telefonů, což je výrazně méně než v roce 2017, kdy se tento počet pohyboval okolo 700. Bohužel, ale možná nepřekvapivě, analytická společnost poznamenala, že se tento pokles „téměř výhradně“ týká lokálních značek a dodala, že počet těch globálních se trvale drží nad 30.

Number-of-Active-Smartphone-Brands-by-Year-e1695197581427

Stran těch, které trh opustily, analýza konkrétně poukazuje na ukončený Micromax, Intex, a Karbonn v Indii, na Středním východě a v Africe pak Injoo a Xtouch, v Číně na Meizu, Meitu, Gionee a Coolpad, v Japonsku se mezi ně řadí Kyocera a NEC a v Koreji pak zmíněné LG. Je třeba říci, že některé z uvedených značek byly dostupné globálně, což platí například pro LG nebo Kyoceru nebo byly odkoupeny větším hráčem, což se odehrálo v případě Meizu a Meitu, ovšem i přesto je zřejmé, že hlavní tíha uzavírání nejvýrazněji dolehla na menší společnosti.

Counterpoint uvedla řadu faktorů, které za tím stojí. Mezi tyto patřily delší cykly výměny, rostoucí trh s repasovanými produkty, problémy dodavatelských řetězců, ekonomické překážky, z nichž nelze vyloučit ani vliv pandemie, ale také přechod na novější technologie, kterou je například 5G nebo rostoucí síla velkých výrobců.

Podle výzkumné společnosti lze očekávat další pokles počtu aktivních značek, i když naděje pro menší výrobce zde stále existuje. Například jejich zaměřením na specifický okruh zákazníků a unikátním přístupem k technologiím i výrobě mohou vyplnit nepokrytý prostor na trhu a udržet si tak životaschopnost. V této souvislosti Counterpoint zmiňuje společnosti Fairphone, Doro nebo Sonim.

Telefony Samsungu i s mnohými bonusy koupíte zde

Dnes nejčtenější

.