Zavřít reklamu

Google a Samsung udělaly hodně práce, aby oživily hodinkovou platformu Wear OS, která ve světě androidových hodinek dříve platila tak trochu za otloukánka. Wear OS 3, který debutoval v řadě Samsungu Galaxy Watch4, vdechl platformě Googlu nový život, když přinesl nový vzhled i funkce. Zde jsou všechny změny, díky kterým je Wear OS 4 zatím nejlepší verzí Wear OS.

Co je Wear OS 4?

Wear OS 4 je nejnovější verzí Wear OS, která je založena na Androidu 13. Jde o upgrade ze stávajícího Wear OS 3.5, který z nějakého důvodu stále běží na hodinkách Pixel Watch. Je také operačním systémem hodinek Mobvoi TicWatch Pro 5.

Poslední tři generace Galaxy Watch založených na Wear OS (Galaxy Watch4, Watch5 a Watch6) byly aktualizovány na Wear OS 4 (abychom byli přesní, Galaxy Watch6 na něm běží rovnou z krabičky), ale s nadstavbou One UI Watch 5 od Samsungu. Očekává se, že na Wear OS 4 poběží také chystané Pixel Watch 2 – v tomto případě však půjde o „čistou“ verzi systému.

Jaké nové funkce Wear OS 4 obsahuje?

Wear OS 4 se radikálně neliší od Wear OS 3, přináší však několik užitečných vylepšení. Během své letošní akce I/O lákal Google na optimalizace Wear OS 4, které přinášejí delší výdrž baterie, a také na hodinkové verze aplikací Kalendář Google a Gmail. Společnost také vytvořila nový nástroj pro zálohování a obnovu, který má usnadnit přechod mezi různými hodinkami s Wear OS, zlepšila výkon převodu textu na řeč a vytvořila nový systém oprávnění, který automaticky uděluje oprávnění schválená ve vašem telefonu odpovídajícím verzím aplikací pro hodinky. Kromě toho systém přináší lepší integraci s platformou Google Home.

Google se rovněž spojil se Samsungem, aby do Wear OS 4 zavedl nový nástroj pro vytváření ciferníků. Watch Face Format je deklarativní formát XML, který odstraňuje část práce při vytváření nových ciferníků. Je podporován pouze na Wear OS 4. Samsung má však nový nástroj Watch Face Studio, který umožňuje vývojářům vytvářet nové ciferníky, které používají Watch Face Format a jsou zpětně kompatibilní s hodinkami s Wear OS 3.

I když Wear OS 4 s sebou nepřináší zásadní aktualizaci vzhledu nebo uživatelského rozhraní, zlepšuje použitelnost kompatibilních chytrých hodinek. Možnost přenést hodinky s Wear OS z jednoho telefonu na druhý bez nutnosti provést na nositelném zařízení obnovení továrního nastavení je již dlouho problémem, který je nyní konečně vyřešen. Hodinky Galaxy Watch s Wear OS 4/One UI Watch 5 lze přesunout z jednoho telefonu na druhý bez resetování, pokud jsou všechna zúčastněná zařízení přihlášena ke stejnému účtu Google.

Připomeňme, že proces aktualizace s Wear OS 4/One UI Watch 5 na Galaxy Watch5 a Watch4 stále není ukončený, na klíčové trhy včetně Evropy však update již dorazil.

Chytré hodinky Samsungu s Wear OS koupíte zde

Dnes nejčtenější

.