Zavřít reklamu

Vláda minulý týden schválila možnost používat k fyzickému prokázání totožnosti digitální občanský průkaz. Díky novele zákona o právu na digitální služby, který předložil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, budou muset od ledna roku 2024 ústřední správní úřady digitální doklady přijmout.

Kabinet dal tímto krokem zelenou chystané mobilní aplikaci eDoklady, kterou vytvořila Digitální a informační agentury (DIA) a která bude sloužit k prokazování totožnosti jako alternativa k fyzickému občanskému průkazu. Aplikace bude od ledna příštího roku dostupná ke stažení v obchodě Google Play a App Store.

Aplikace eDoklady bude podle novely zákona o právu na digitální služby, kterou minulý týden schválila vláda, plnohodnotnou alternativou k občanskému průkazu pro vnitrostátní použití (nebude tak platit v zahraničí, ani ve státech Evropské unie). Prakticky to znamená, že občané ČR budou mít možnost využívat digitální verzi průkazu k prokázání totožnosti nebo dalších požadovaných údajů. K jejímu využití budou potřebovat digitální identitu občana, do které se přihlásí například skrze mobilní klíč eGovernmentu. Informace v aplikaci budou denně aktualizovány, a tudíž je zajištěna bezpečnost dat i jejich platnost.

Jednou z výhod digitální občanky je podle Bartoše lepší kontrola nad osobními údaji, neboť občan prý bude vědět, které údaje bude ověřovateli předávat. Dodal, že při ztrátě telefonu bude možné eDoklady na dálku vypnout.

„eDoklady jsou takovým předskokanem evropské digitální peněženky. Pomohou naučit úřady i veřejnost běžně se prokazovat pouze chytrým telefonem. Pro uživatele i ověřovatele půjde o jednoduchou a snadno pochopitelnou aplikaci. Osobní údaje budou v eDokladech také lépe ochráněny, jelikož ten, kdo dokument kontroluje, dostane pouze to, co potřebuje,“ uvedl ředitel DIA Martin Mesršmíd.

Povinnost umožnit ověření totožnosti a dalších údajů digitálně bude úřadům nabíhat postupně: od 1. ledna 2024 budou mít tuto povinnost ústřední správní úřady (například ministerstva a jiné ústřední správní úřady), s výjimkou zastupitelských úřadů, od 1. července 2024 státní orgány, které nejsou ústředními správními úřady, s výjimkou zastupitelských úřadů (např. soudy, policie), a dále kraje a obce s rozšířenou působností a od 1. ledna 2025 ostatní úřady a subjekty, které mají na základě právního předpisu povinnost ověřovat totožnost předložením průkazu. Subjekty, které se dobrovolně rozhodnou, že chtějí totožnost a další údaje ověřovat digitálně, tak mohou činit již od 1. 1. 2024.

Dnes nejčtenější

.