Zavřít reklamu

Po úterní akci Applu jsme se dozvěděli, že jeho nový čipset A17 Pro přináší do iPhonů průlomový 3nm výrobní proces, který by měl zejména zajistit vyšší energetickou efektivitu. Příští vlajkový čip Qualcommu Snapdragon 8 Gen 3, který by měla používat příští špičková řada Samsungu, bude podle všeho používat 4nm proces.

V tomto teoretickém srovnání, vycházejícím z raných úniků, se pokusíme zaspekulovat o klíčových rozdílech mezi Snapdragonem 8 Gen 3 a Apple A17 Pro. Nový čipset cupertinského giganta konkrétně používají modely iPhone 15 Pro a 15 Pro Max (základní a „pluskový“ model pohání 4nm čip A16 Bionic, který tepal ve vyšších modelech iPhonu 14).

Snapdragon 8 Gen 3 vs. A17 Pro: Srovnání procesorů

Apple u svého nového čipsetu používá 6jádrový procesorový cluster. Jeho maximální frekvence je 3,7 GHz (u čipu A16 Bionic to bylo 3,46 GHz). 3nm výrobní process N3B tchajwanského polovodičového giganta TSMC má zatím relativně nízkou výtěžnost, poskytuje však lepší výkon a hlavně vyšší energetickou efektivitu.

Snapdragon 8 Gen 3 by měl disponovat osmi procesorovými jádry, z nichž to hlavní bude údajně běžet také na 3,7 GHz (podle jiných úniků to však bude „jen“ 3,3 GHz). Hlavnímu jádru by měla sekundovat tři výkonná jádra s frekvencí 3,15 GHz, dvě další výkonná jádra s taktem 2,96 GHz a dvě úsporná jádra s frekvencí 2,27 GHz. Vzhledem k tomu, že podle všeho bude jako Snapdragon 8 Gen 2 vyráběn 4nm procesem, jeho efektivita nebude dobrá jako u A17 Pro.

Srovnání grafických čipů

A17 Pro je vybaven novým 6jádrovým grafickým čipem, což je oproti A16 Bionic zásadní vylepšení. Nyní tak počet grafických jader odpovídá těm procesorovým. Nové GPU také přináší podporu ray tracingu na hardwarové úrovni a již existují některé hry, které tuto technologii využívají.

Snapdragon 8 Gen 3 by měl mít GPU Adreno 750, které prý bude „tikat“ na vyšší frekvenci než Adreno 740 ve Snapdragonu 2 Gen 2 (některé úniky naznačují, že je Qualcomm konkrétně testuje na frekvenci vyšší než 700 MHz; u Adreno 740 činil základní takt 680 MHz). Vzhledem k tomu, že Adreno 740 podporovalo ray tracing, lze očekávat, že jeho nástupce jej bude „umět“ také.

Obrazový signální procesor

Obrazový signální procesor (ISP) je důležitou součástí každé čipové sady, protože je zodpovědný za zážitek z fotografování. ISP integrovaný do Apple A17 Pro dostal nový standard Smart HDR 5 a je také velmi dobře naladěn na natáčení videí. Bez námahy pořídí vícenásobnou expozici při dvojnásobné snímkové frekvenci a sloučí je pro hladký a dobře exponovaný výstup. Podporuje též formáty Log a ACES pro lepší zachování stínů a světel a kromě toho se pyšní podporou 12bitového videa Dolby Vision HDR. Nechybí ani podpora videoformátu ProRes.

Obrazové signální procesory v čipsetech Snapdragon rovněž dokáží pořídit vícenásobnou expozici, výstup však není tak kvalitní. Jejich výhodou je však mimo jiné podpora pro senzory s rozlišením 200 MPx, správná funkce režimu Pro nebo možnost pořizovat snímky ve formátu RAW s vyšší barevnou hloubkou. Za zmínku stojí i využívání funkcí AI, konkrétně k identifikaci určitých charakteristik na fotografiích a k jejich vylepšení.

Z výše uvedeného vyplývá, že Apple si pravděpodobně udrží prvenství ve výkonu procesoru, protože software v současnosti nejlépe funguje s jeho čipy. Apple by mohl potenciálně zlepšit svůj náskok i v efektivitě.

Pokud se zvýšení efektivity díky 3nm procesu ukáže jako skutečně zásadní, bude A17 Pro vítězem i v oblasti výdrže baterie. Lze každopádně očekávat, že v jiných oblastech budou A17 Pro a Snapdragon 8 Gen 3 rovnocennými soupeři a že jejich celkový výkon bude velmi podobný.

iPhony 15 a 15 Pro předobjednáte např. zde

Dnes nejčtenější

.