Zavřít reklamu

MediaTek včera učinil překvapivě oznámení. Uvedl, že vyvinul vlajkový mobilní čipset pomocí 3nm výrobního procesu polovodičového giganta TSMC. Tchajwanská společnost se tak stala první na světě, která oznámila 3nm smartphonovou čipovou sadu.

I když MediaTek neprozradil název ani specifikace svého nového čipsetu (pravděpodobně však bude obsahovat slovo Dimensity), jeho první 3nm čip bude použit ve vlajkových smartphonech a tabletech. Čipset zamíří do sériové výroby začátkem příštího roku, takže můžeme očekávat, že první smartphony s ním se objeví někdy v druhé polovině roku 2024. MediaTek a TSMC jsou partnery již dlouhou dobu, přičemž TSMC vyrábí většinu čipů Dimensity.

MediaTek uvedl, že čipsety vyrobené pomocí 3nm procesu TSMC nabízejí až o 18 % vyšší výkon a o 32 % nižší spotřebu než 5nm čipy. Ještě důležitější je, že 3nm procesní uzel TSMC nabízí až o 60 % lepší hustotu. Tato vylepšení v kombinaci s novými procesorovými a grafickými jádry by měla představovat značný skok oproti současným vlajkovým čipsetům MediaTeku, Samsungu a Qualcommu.

I když MediaTek je prvním, kdo oznámil 3nm čip, očekává se, že první společností na světě, která 3nm čipset dodá do svých zařízení, bude Apple. Konkrétně by mělo jít o čip A17 Bionic, který podle všeho bude pohánět řadu iPhone 15.

Pokud jde o Samsung a Qualcomm, u nich se očekává, že své první čipy vyráběné 3nm procesem představí koncem příštího roku. Prvních zařízení, které je budou používat, bychom se tak mohli dočkat začátkem roku 2025. Již nějakou dobu se spekuluje o tom, že korejský obr pracuje na exkluzivním čipsetu Exynos s 3nm designem a výkonným grafickým čipem AMD Xclipse, který by mohl být použit v řadě Galaxy S25.

Dnes nejčtenější

.