Zavřít reklamu

Všechny nové přírůstky do rodiny iPhonů konečně dostaly do vínku konektor USB-C, na čemž má podíl legislativa EU, jež vstoupí v platnost v roce 2024. Ovšem nebyl by to Apple, aby v tom nebylo nějaké „ale“.

Modely iPhone 15 a iPhone 15 Plus totiž sice mají nový standardní konektor, ovšem rychlost přenosu dat zůstává omezena na 480 Mb/s USB 2.0, což tedy ve výsledku v porovnání s Lightningem nepředstavuje žádný posun v rychlosti. Apple tento „detail“ potvrdil v rámci technických specifikací zařízení zveřejněných na webových stránkách společnosti.

Snad aby zdůraznil své „Pro“, uchýlil se cupertinský gigant u této řady s USB-C k rychlosti USB 3, tedy až 10 Gb/s, což narozdíl od mnohých očekávání po vzoru modelů iPadu Pro znamená, že uživatelé podporu Thunderboltu, jež by se mohl dostat až na 40 Gb/s, nedostanou. Pro srovnání – Samsung u řady Galaxy S23 a nabízí rychlost 20 Gb/s, čímž korejský výrobce nové iPhony jednoznačně poráží. K dosažení rychlosti přenosu dat přes rozhraní USB 3 navíc budou modely iPhone 15 Pro potřebovat podporovaný kabel, jako například metrový Thunderbolt 4 Pro od společnosti Apple.

Nové modely budou na trh uvedeny 22. září a zda si získají srdce zákazníků, ukáží následující týdny. Poslední vývoj je však ve znamení pozvolného vylepšování jablečných smartphonů a mnoho skutečně revolučních novinek nepřináší.

Ve světě Androidu paradoxně nebyla pionýrem ve využití USB-C společnost Samsung, LG nebo HTC, ale dnes již neznámá značka LeEco, která tento konektor zakomponovala do svých modelů Le 1 a Le Max již v roce 2015, tedy v dobách Androidu Lollipop. Rok 2015 byl také tím, kdy Apple přešel na USB-C u svých MacBooků. Od té doby už tneot konektor měly všechny modely přenosných počítačů společnosti.

Novinky Applu koupíte např. zde

Dnes nejčtenější

.