Zavřít reklamu

Na stránkách našeho magazínu čas od času společně zavzpomínáme na významné nebo pozoruhodné smartphony z historie společnosti Samsung. Dnes se budeme věnovat původnímu Galaxy S, což je poměrně příhodné vzhledem k tomu, že Apple právě představuje své iPhony 15, kdy řada Galaxy S měla být odpovědí jihokorejského giganta na vzrůstající oblibu smartphonů Applu.

Samsung Galaxy S s modelovým označením I9000 byl představen v březnu 2010. Telefon se začal prodávat v červnu téhož roku a do ledna 2011 dosáhl celkového počtu 10 milionů prodaných kusů. Z toho byly 4 miliony prodány v Severní Americe, tedy hlavním trhu Applu. 2,5 milionu šlo do Evropy. První Samsung smartphone řady S zpopularizoval panel Super AMOLED společnosti Samsung, ačkoli nebyl první, kdo jej použil. Prvenství v tomto směru drží telefon Wave s operačním systémem Bada. Samsung doufal, že se i řady Wave prodají miliony kusů, společnost nicméně byla zvyklá žonglovat s více operačními systémy, což se jí příliš nevyplatilo, protože Bada zde s námi příliš dlouho nebyla. Výbušný růst Androidů rychle ukončil její existenci, stejně jako Symbianu nebo platformy Windows Mobile.

První Samsung řady S byl opatřen 4″ displejem s rozlišením 480 x 800 px, využívající uspořádání PenTile (dva subpixely na pixel, nikoli tři). Byla to pravděpodobně nejpůsobivější obrazovka, kterou jsme do té doby viděli. Panel byl chráněn vrstvou Gorilla Glass, takže se zdálo, že se obraz téměř vznáší na horní straně skla – většina tehdejších telefonů měla mezi obrazovkou a sklem vzduchovou mezeru. Také díky kontrastu AMOLEDu obraz vynikal, měl jasnou výhodu oproti tehdejším LCD displejům.

Telefon byl osazen jednojádrovým procesorem Cortex-A8 s frekvencí 1,0 GHz (v některých variantách až 1,4 GHz). Byl spárován s 512 MB paměti RAM a 8GB úložištěm (s možností 16 GB). Podporovány byly také karty microSD až do velikosti 32 GB. Z dnešního pohledu tyto parametry nikoho neohromí, tehdy byl ale Galaxy S jedním z nejlepších multimediálních zařízení. Byl to první Android, který byl certifikován pro sledování DivX HD. Displej AMOLED se samozřejmě postaral o úžasný zážitek díky vysokému kontrastu a sytým barvám.

Původní Galaxy S byl uveden na trh s operačním systémem Android 2.1 Eclair s nadstavbou TouchWiz 3.0. Přesně tak, verze 3.0. Samsung zahájil projekt TouchWiz ve snaze sjednotit dotyková rozhraní svých telefonů, na kterých běžely operační systémy Windows Mobile, Symbian a dokonce i featurephone (včetně Jet a dalších). Později došlo k upgradu na Android 2.3 Gingerbread. Telefon byl na zadní straně vybaven 5Mpx fotoaparátem, který byl docela obyčejný. Nebyl zde žádný LED blesk, natož hardwarové tlačítko spouště. Ani fotografie, které produkoval, nebyly nejlepší (zašuměné a podexponované). Pozitivní je, že telefon nahrával video v rozlišení 720p při 30 snímcích za sekundu, což v té době nebylo málo. Pro srovnání, Samsung i8910 Omnia HD se dostal pouze na 24 snímků za sekundu.

Původní Galaxy S byl na svou dobu ve spoustě směrů působivým kouskem, a pro mnoho androidistů byl zároveň vůbec prvním Android smartphonem, který si pořídili. Vy si nyní můžete aktuálně pořídit vlajku v podobě řady Galaxy S23.

Řadu Galaxy S23 i s mnohými bonusy koupíte zde

Dnes nejčtenější

.