Zavřít reklamu

Svátek každého jablíčkáře je za námi. Apple totiž pořádal svou tradiční zářijovou Keynote, na které představil iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max stejně jako Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2. Nic revolučního zde ale nehledejte. I v tom dohánění konkurence značně pokulhává. 

Začalo se s Apple Watch 9, na kterých je možná nejlepší to, že pokud zvolíte vhodnou jejich kombinaci s řemenem, budou uhlíkově neutrální. Jinak zde máme nový čip S9, který je prvním plnohodnotným čipem po čipu S6, který společnost představila už s Apple Watch Series 6. Druhou zásadní novinkou je zlepšení jasu displeje. Ten nově dosáhne až na 2 000 nitů. Pak už prakticky jen zbývá nová růžová barva, vylepšení Siri a nová gesta, která můžete provádět prsty a senzory hodinek to rozpoznají.

Apple Watch Ultra 2 jen těží ze stejného čipu, kdy se i zde zlepšoval jas displeje. Ten však poskočil na neuvěřitelných 3 000 nitů. Přibyl jeden ciferník, nové řemeny, a to je tak nějak všechno. V obou případech ale potěší ceny, protože Apple zlevňoval. Apple Watch Series 9 tak koupíte už od 11 490 kč, Apple Watch Ultra 2. generace od 22 990 Kč. Předprodej už jede, novinky jdou do prodeje 22. září. 

iPhone 15 a iPhone 15 Plus 

Mohli jsme čekat cokoli a je pravda, že základní řada má nyní skutečně smysl, což se o předchozí generaci říci nedalo. Jenže nesmyslně ji sráží ignorace Applu. I když tedy oba modely dostaly Dynamic Island, nepochopitelně je zde pořád jen 60Hz obnovovací frekvence displeje. To i Galaxy A34 za méně jak polovinu ceny iPhonu 15 umí více. Displeji alespoň poskočil jas až na 2 000 nitů.

Čip je ten loňský, tedy A16 Bionic. Konečně přišlo USB-C, ke kterému Apple donutila EU. Hlavní kamera je nově 48MPx, jenže v porovnání s Android konkurencí je to vlastně k smíchu. Jak ale víme, Apple se za MPx nežene. Základním modelům to alespoň dá 2x přiblížení i bez teleobjektivu. Společnost si hrála i se softwarem, kdy k focení portrétů nepotřebujete Portrétový režim. Dá se jen doufat, že to nebude na škodu, když Portrét chtít použít nebudete. I zde se zlevňovalo. iPhone 15 vyjde ve své 128GB verzi na 23 990 Kč, iPhone 15 Plus pak na 26 990 Kč.

iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max 

Co se týče použitého čipu, je pravda, že tady bude Apple dobrou chvíli nedostižný. Jeho čip A17 Pro je totiž vyrobený 3nm technologií. Podle Applu má 19 miliard tranzistorů a je o 20 % výkonnější než A16 Bionic. Umí i Ray Tracing, tedy po roce a půl, co jej Samsung přidal do Exynosu 2200 v Galaxy S22. U displeje se nic nemění, jen má zařízení menší rámečky, čímž i menší šasi. 

To je nově titanové, jak se dlouho dopředu vědělo ze všech leaků. Má to vliv i na váhu, kdy je novinka cca o 20 g lehčí. Přepínač hlasitosti nahradilo akční tlačítko, Lightning vyklidil pole pro USB-C. iPhone 15 Pro má i totožné trio fotoaparátů. Hardwarově se zde nic nemění, alespoň tedy do uváděných specifikací. Vylepšení doznal jen iPhone 15 Pro Max, který má nový 5x teleobjektiv, na který poskočil z 3x. iPhony ale fotky umí, a tak se dá tušit, že zde bude Apple softwarově čarovat.  

Sečteno podtrženo, je to vlastně až na AirPods Pro, které dostaly také USB-C, všechno. Není to nějak málo, to zase ne, že bychom si z toho ale měli sednout na zadek a hromadně utíkat od Galaxy S23 k iPhonům 15, to opravdu nikoli. To by se musel Apple snažit o poznání více. Nicméně i v případě iPhonů 15 Pro přišlo zlevňování. Cena iPhone 15 Pro je 29 990 Kč za 128GB verzi, cena iPhone 15 Pro Max za 256GB verzi je 35 990 Kč. V druhém případě vypadla z nabídky 128GB verze, 2TB ale nakonec nepřibyla. Nové iPhony jdou do předprodeje 15. září, na pulty obchodů přijdou 22. září. 

Novinky Applu koupíte např. zde

Dnes nejčtenější

.