Zavřít reklamu

Dnes je den D pro všechny fanoušky značky Apple. Společnost se totiž v 19:00 našeho času chystá představit novou řadu iPhonů 15. Pro fanouška Samsungu je ale vlastně jedno, s čím Apple přijde. Je tomu proto, že iPhony nemají šanci smartphony Samsungu vlastně nějak porazit. 

Hype kolem Applu je obecně velký, letos ale kolem iPhonů 15 větší než jindy. Přitom co reálně přinesou, a Samsung to nemá? Není toho příliš. Z nějakého důvodu Applu sice pořád roste popularita, ale jestli je to opodstatněné, je otázkou. I tentokrát se máme dočkat čtveřice nových iPhonů, kdy dva budou základní a dva profesionální.

Dohánění konkurence 

Je vtipné, když analytici předpovídají nebývalý úspěch modelu iPhonu 15 Pro Max, který má bodovat zejména novým periskopickým teleobjektivem. Ten má mít navíc přiblížení jen 5 či 6×. Galaxy S23 Ultra, S22 Ultra a předchůdci mají 10×. I proto není důvod se vzrušovat. Samsung toto již tedy nabízí déle a bude umět i více. Apple jistě neposkytne 100× Space Zoom. Fotoaparáty se budou jistě i evolučně vylepšovat, na to jsme tak nějak zvyklí. iPhonům jistě nebereme to, že se jedná o skvělé fotomobily, ale možnosti řady S Samsungu dokazují, že se jim může směle rovnat. Karty se jistě obrátí v únoru příštího roku s řadou Galaxy S24.

iPhony pak konečně přijmou USB-C. Nad tím by se jeden jen pousmál, protože chudáci jablíčkáři by na pomalém Lightningu zůstali do skonání světů, kdyby nezasáhla EU a nenařídila jednotný konektor, kterým je právě USB-C. Je ale pravda, že budou konečně použitelnější, na druhou stranu to všechno, co USB-C nabízí, Samsungy už dávno umí. Apple ani nevede v bezdrátovém nabíjení, které je u něho žalostně pomalé. Pochybujeme, že uslyšíme cokoli o Qi2, které by už třeba Galaxy S24 umět mohly. Tím dostanou i MagSafe Applu a vlastně v praktičnosti této technologie srovnají karty. Ne tak v rychlostech, kdy budou Samsungy stále před Applem.

Kdo potřebuje titan? 

Podle dostupných informací by měly mít iPhony 15 Pro šasi z titanu. Je to holý nesmysl, když máte celou přední a zadní stranu skleněnou, která je na poškození nejnáchylnější. K čemu tak bude takový rám, když si stejně vždycky rozbijete právě ono sklo. Samsung už roky sází na hliník, kdy i ignoruje ocel, kterou najdete na iPhonech řady Pro. Bohužel ale možná přistoupil na hru Applu a už zde máme info o tom, jak budou mít titan i modely řady Galaxy S24. Osobně tedy doufám, že ne. Mělo by to za následek akorát tak zdražení. 

Ostatně i to se od nových iPhonů očekává, a to především právě od Pro modelů. Ten s přídomkem Max by dokonce měl atakovat cenu Galaxy Z Foldu5. Zde pak zůstává rozum stát nad tím, proč utrácet takové peníze za obyčejný telefon, když vám Fold nabídne mnohem ale mnohem víc. Displeje Samsungů jsou také na špičkové úrovni, kdy je Apple spíše tím, kdo dohání, a to jak v jasu, tak obnovovacích frekvencích (základní řada by navíc měla pořád zůstat na fixních 60 Hz). Ano, zařízení Samsungu ještě nemají satelitní konektivitu, ale usilovně se na ní pracuje, takže i té se jednou dočkáme. Stejně ji musí nejdříve podporovat samotný Android.

Jediným faktorem, kde může být iPhone před Samsungem, je výkon. Je to nepopiratelný fakt, že jsou iPhony nejvýkonnějšími smartphony. Jenže třeba řada Galaxy S23 nebo Z Fold5 a Z Flip5 mají aktuálně nejvýkonnější čip, který je v Android světe používaný. Nic lepšího není, nic lepšího tedy mít ani nemohou. Druhou stranou mince je pak to, že Android zařízení pracují jinak než ty Applu, takže porovnávání výkonu stejně jako RAM pamětí je hodně zavádějící.

Bude zajímavé sledovat, s čím Apple (a jak) přijde. Show poměrně umí, navíc konkurence je důležitá a je to právě Apple, kdo tlačí Samsung dopředu i s ohledem na inovace. 

Řadu Galaxy S23 i s mnohými bonusy koupíte zde

Dnes nejčtenější

.