Zavřít reklamu

Apple včera představil svou novou generaci iPhonů, jež se dočkaly několika vylepšení, mezi něž patří například známý Dynamic Island i u standardních modelů, titanové tělo v případě iPhonů Pro a Pro Max i obvyklé vylepšení fotoaparátů společně se zvýšením výkonu. Je zde také USB-C.

Právě jistě jednou z největších novinek je, že Apple konečně udělal velký krok vpřed a své nejnovější smartphony opatřil v brzké době povinným konektorem USB-C. Všechny modely iPhone 15 jsou vybaveny stejným standardizovaným nabíjecím portem jako iPady a počítače Mac. Ve snaze o sjednocení společnost také oznámila, že USB-C přichází do druhé generace sluchátek AirPods Pro. Jejich použití v kombinaci se zařízeními s Androidem, ale ani s USB-C nenabízí množství benefitů, které si mohou užívat Apple uživatelé.

Apple je pověstný tím, že vytváří produkty a služby, které nejlépe fungují uvnitř jeho vlastního ekosystému, což je jednou z největších výhod toho, že jste jeho zákazníkem. Zařízení spolu bezproblémově spolupracují, a to do té míry, že toto fungování mohou mnozí postrádat, pakliže se někdy rozhodnou přejít na jinou loď. Jednou z těchto výhod býval vlastní, oboustranný nabíjecí port Lightning, což platilo v době, kdy se telefony se systémem Android nabíjely přes microUSB.

Časy se však změnily. Apple už několik let postupně převádí své produkty z Lightningu na USB-C, přičemž k urychlení tohoto procesu přispěla legislativa Evropské unie, jež začne platit v roce 2024. Do konce příštího roku tak bude muset prakticky veškerá spotřební elektronika prodávaná ve většině států Evropy nabízet tento port představující nový standard.

Důvod, proč AirPods nejsou tím pravým pro uživatele Androidu však nespočívá jen v doposud používaném proprietárním konektoru. Technicky vzato lze sluchátka používat i se zařízeními, která nepocházejí z cupertinské dílny a stále znějí velmi pěkně. Ovšem jak se dalo očekávat, mnoho příjemných funkcí AirPods vyžaduje jejich spárování s jinými zařízeními Apple. Například namísto standardního vícebodového připojení Bluetooth je automatické přepínání zařízení na AirPods výsadou ekosystému Apple. Sluchátka se umí odpojit od MacBooku a připojit k iPhonu, když přijmete hovor, nenabídnou však tutéž funkcionalitu, pokud máte MacBook a kupříkladu Google Pixel nebo Samsung Galaxy.

I dostupnost dalších funkcí AirPods v rámci systému Android může být pro uživatele zklamáním. Detekce, zda jsou sluchátka v uchu opět funguje jen za předpokladu spárování se zdrojem signálu od Applu, pročež v kombinaci se zařízením jiného výrobce přehrávání média po vytažení pokračuje. Ještě kritičtější však je, že firmware AirPods nelze aktualizovat, nedisponujete-li Macem, iPhonem nebo iPadem. To může na první pohled vypadat jako relativně zanedbatelná záležitost, nová verze však může opravit některé zásadnější problémy, jako například chybu, která znemožňovala poslech médií pomocí AirPods připojených ke zmíněnému Pixelu. Pakliže by AirPods byly vaším jediným produktem Apple, podobnou aktualizaci by bylo nemožné nainstalovat.

Pokud náhodou většinu času používáte zařízení Apple a zároveň chcete sluchátka občas spárovat s telefonem se systémem Android, AirPods by mohly dávat smysl a nyní, když je model Pro vybaven USB-C, bude jejich nabíjení citelně jednodušší. Jestliže jste však doufali, že by nová AirPods Pro s USB-C mohla být vašimi vysněnými sluchátky s Androidem, bohužel je třeba říci, že nabíjecí port bude tou nejmenší starostí.

Novinky Applu koupíte např. zde

Dnes nejčtenější

.