Apple včera představil nové modely iPhonu 15 a je na nich opravdu hodně zajímavého, zejména co se týče nových funkcí a designových vychytávek. Nicméně i při pohledu na to, co je u iPhonů nového, řada lidí se nemůže ubránit myšlence, jak to všechno souvisí s operačním systémem Android.
Na rozdíl od předchozích akcí společnosti Apple toho na prezentaci iPhonu 15 nebylo představeno mnoho, co bychom již nevěděli z předchozích spekulací a analýz. Pozornější z vás si jistě všimli hned čtyř věcí, které si nejnovější iPhony vypůjčily od Androidu.
USB-C
Na tuto novinku se čekalo nejdéle a fanoušci společnosti Apple se konečně dočkali. Port Lightning je nyní (z větší části) mrtvý, protože je nyní k dispozici u všech čtyř modelů iPhone 15 port USB-C. Apple změnu provedl v souladu s nařízením Evropského parlamentu z konce loňského roku, podle kterého musí být všechny chytré telefony opatřené USB-C do 28. prosince 2024. Takže místo toho, aby Apple čekal až do iPhonu 16, rozhodl se tuto změnu provést s letošním vydáním. Není překvapením, že existují určitá omezení, protože i modely iPhone 15 Pro a Pro Max používají USB 3 s přenosovou rychlostí 10 Gb/s. To je sice o dost lepší než rychlost 480 Mb/s, kterou nabízí kabel Lightning, ale je to jen polovina rychlosti 20 Gb/s, které je schopna řada Galaxy S23. Prvním smartphonem s Androidem, který nabídl USB-C konektor, nebyl překvapivě žádný smartphone zvučné značky, ale modely Le1 a Le Max z dílny dnes již zapomenuté společnosti LeEco.
Periskopický fotoaparát
Další dlouho očekávanou změnou pro uživatele iPhonů je vylepšený periskopický teleobjektiv, kterým je nově opatřen fotoaparát iPhonu 15 Pro Max. V telefonech s Androidem se nicméně periskopický fotoaparát neobjevuje tak dlouho jako USB-C – první vlaštovkou byl v tomto směru Huawei P30 Pro z roku 2019. Fotoaparát iPhonu 15 Pro Max nabízí možnost 5násobného optického zoomu, což je zlepšení oproti 3násobnému teleobjektivu v jiných modelech iPhone a odpovídá tomu, co nabízí nejnovější Google Pixel 7 Pro. Při zachování trendu je to ale jen polovina toho, co zažijete s Galaxy S23 Ultra a jeho schopnostmi 10x optického zoomu. Je třeba ještě zmínit, že technologie Applu se jmenuje tetraprizma, není to tedy 100% periskop, protože pod objektivem je ukrytý sofistikovaně konstruovaný skleněný hranol se čtyřnásobným odrazem světla prodlužující dráhu světla v omezeném prostoru. Princip je ale vlastně totožný.
3D prostorové video
Již v roce 2017 společnost HTC pracovala na různých způsobech, jak nalákat uživatele a zlepšit zážitek z fotoaparátu smartphonu. Jedním z pokusů byl HTC EVO 3D, který uživatelům umožňoval zachytit 3D obsah a zobrazit jej přímo v telefonu. V rámci příprav na uvedení náhlavní soupravy pro rozšířenou realitu Vision Pro představila společnost Apple prostorové nahrávání v telefonech iPhone 15 Pro a Pro Max. Podle společnosti Apple novinka umožní uživatelům „zachytit vzácné okamžiky ve třech rozměrech a prožít tyto vzpomínky s neuvěřitelnou hloubkou na zařízení Apple Vision Pro.“ Na rozdíl od EVO 3D ale neudělal Apple s displejem iPhonu 15 Pro nebo Pro Max nic zvláštního, aby uživatelé mohli tento obsah na svých zařízeních zobrazovat. Motivace k jeho zachycení tak bude jen pro ty, kteří budou mít headset Applu.
Titanové šasi
Kromě USB-C, teleobjektivu periskopového fotoaparátu a nahrávání 3D videa má Apple ještě jednu věc, kterou si vypůjčil z předchozích telefonů s operačním systémem Android. Pravděpodobně druhou nejdůležitější změnou ze všech je zavedení šasi z titanu. Ačkoli to během oznámení nebylo příliš zdůrazněno, Apple ve skutečnosti používá titan pouze na rám, zatímco na zadní straně stále spoléhá na sklo. I tak se ale nejedná o nic nového, přestože to žádná společnost neudělala od roku 2017, kdy na scénu vtrhl Essential Phone. Essential Phone představil několik prvenství v oboru, například výřez pro selfie kameru spolu s použitím keramiky na zadní desku.
téměř vše o čem píšete nejsou funkce ale HW či výbava
titan – je kov tedy materiál a ne funkce
USB-C – typ konektoru tedy HW nikoli funkce
periskopický fotoaparát – opět HW (snad plnící nějakou funkci při focení, ale pořád je to HW)
To jsou zase bláboly -.-
Android tedy potřebuje softwarovou podporu pro titatkové šasi jo? Bože, to je blábol.
Chápu že jste Samsung magazine, ale tenhle článek je naprosto zaujatý proti Applu. Vždyť to je HW, který můžou využívat všichni výrobci