Zavřít reklamu

Nové iPhony Pro dostanou do vínku čip Apple A17 Bionic vyrobený pomocí přelomového 3nm výrobního procesu, který by měl pro jablečný smartphone znamenat značný nárůst stran efektivity. Vzhledem k tomu, že Apple zabral prakticky celou 3nm produkci TSMC, rozhodl se podle dostupných zpráv Qualcomm zůstat u 4nm zpracování.

V tomto srovnání se na základě prvních informací, jež jsou aktuálně k dispozici, pokusíme teoretizovat o klíčových rozdílech mezi potenciálem Snapdragonu 8 gen 3 od Qualcommu a A17 Bionic Applu. Cupertinská společnost oznámí A17 Bionic 12. září společně s iPhonem 15 Pro a 15 Pro Max a ostatní modely, stejně jako tomu bylo v loňském roce, zdědí čipy předchozí generace.

Model Snapdragonu 8 Gen 3 by mohl v multi-core testu Geekbench dosáhnout skóre okolo 6000 bodů, což je velmi blízko procesoru Apple A16 Bionic. Samsung bude pravděpodobně spolupracovat s Qualcommem na vylepšené verzi Snapdragonu 8 Gen 3, pročež lze očekávat vyšší taktovací frekvence kladoucí důraz na lepší špičkový výkon u připravovaných modelů řady S24 a Z Flip6 a Z Fold6.

Srovnání CPU

Je zde reálná možnost, že by Apple u modelu A17 Bionic použil šestijádrový CPU klastr. Úniky predikují maximální taktovací frekvenci až 3,7 GHz z 3,46 u A16 Bionic. Snapdragon 8 Gen 3 by mohl taktování A17 Bionic překonat. To nemusí nezbytně znamenat nárůst reálného výkonu, který se ovšem i tak jeví působivě. Zprávy tvrdí, že Snapdragon 8 Gen 3 bude mít maximální taktovací frekvenci přes 3,7 GHz. Pokročilý 4nm uzel Snapdragonu 8 Gen 3 tak technicky má potenciál nové 3nm zpracování TSMC porazit, Apple si však pravděpodobně udrží náskok díky kombinaci lepšího softwarového vyladění a většího počtu tranzistorů na stejné ploše.

Apple A16 and a17 Bionic X 1

 

Srovnání GPU

GPU Snapdragonu 8 Gen 2 má již nyní před A16 Bionic značný náskok. Ten měl původně dostat mnohem lepší GPU, bylo od něj ale upuštěno kvůli problémům se zahříváním. Ve výsledku si tak majitelé iPhonů Pro s A16 ve srovnání s předchozí generací příliš výrazně nepolepšili. Zprávy zmiňují, že bude A17 Bionic vybaven šestijádrovým GPU, což by znamenalo citelný krok vpřed a počet jader GPU nového čipu by se mohl konečně vyrovnat počtu jader CPU.

Vzhledem k tomu, že mnoho telefonů se systémem Android využívá přídavné chlazení pro lepší tepelnou kontrolu, lze téměř s jistotou říci, že je GPU A17 nepřekoná. Není zcela jasné jaká bude situace stran Ray Tracingu, pakliže ale Snapdragon 8 Gen 3 své současné schopnosti ještě zvýší, stane se nejspíš šampionem a dle některých tvrzení GPU A17 s přehledem porazí.

ISP

Srovnání, pokud jde o ISP, je za současných okolností poněkud náročnější. Oba soupeři ještě mohou překvapit. S ohledem na skutečnost, že ISP zprostředkovává uživatelskou zkušenost z fotografické výbavy telefonu, jde o důležitou součást čipové sady.

Apple A17 Bionic se pravděpodobně dočká podpory nového standardu Smart HDR 5. Obrazové procesory z Cupertina jsou velmi dobře vyladěny pro záznam videa, díky čemuž bez problémů zachytí více expozic s dvojnásobnou snímkovou frekvencí, sloučí je a poskytnou skvěle exponovaný výstup. V tomto směru podobnými schopnostmi disponuje i Snapdragon, ale výsledek často nebývá tak dobrý. Apple zde získává na konkurenta náskok v podobě natáčení videa ve 4K při 30 snímcích za vteřinu ve filmařském režimu a stabilizovaných záznamů v rozlišení 2,8K, a to mu ještě hraje do karet výhoda 12bitového záznamu HDR videa Dolby Vision.

Na druhou stranu flexibilita, jakou historicky poskytují čipy Snapdragon, rozhodně není zanedbatelnou záležitostí. Uživatel získá podporu 200 Mpx, vyšší bitové snímání RAW, Pro Mode a další funkce, z nichž některé dokonce využívají sílu umělé inteligence, skrze niž rozpoznávají konkrétní vlastnosti fotografií a vylepšují je, což se projevuje celkově lepší expozicí i dynamickým rozsahem. Na základě aktuálních informací stran nových exkluzivních funkcí ISP tak nelze z jistotou stanovit vítěze.

Závěr

Z předchozího vývoje a na základě dostupných informací lze říci, že prvenství Applu, pokud jde o výkon procesorů, je velmi pravděpodobné s ohledem na precizní softwarovou vyladěnost, přičemž je situace podobná také stran energetické efektivity, která se ve své třídě drží na špici. Pokud bude zvýšení účinnosti 3nm A17 Bionic výrazné, bude řada iPhone 15 vítězem v oblasti spotřeby energie baterií. Qualcomm však osloví spíše hráče, protože jeho GPU je papírově mnohem výkonnější a nabídne podporu Ray Tracingu. Z toho vyplývají benefity obou rivalů, jež je mohou zákazníkům poskytnout v odlišných oblastech.

S tím, jak se vynoří bližší informace o nejnovějším A17 Bionic i Snapdragonu 8 Gen 3 bude možné i detailnější srovnání, z něhož půjde vyvodit závěry. Zde jsme se snažili přinést obecnou představu zakládající se na aktuálně dostupných zprávách. Do jaké míry a které z nich se s jistotou potvrdí, ukáže teprve následující vývoj.

Dnes nejčtenější

.