Zavřít reklamu

Pokud se podíváme do portfolia společnosti Garmin, nabízí pro každého něco – pro běžce, cyklisty, nadšence i profesionály, od zařízení v ceně pár tisíc Kč po desítky tisíc Kč. Garmin vivoactive 4 byly velice populární pro svou univerzálnost, jenže svého nástupce nedostaly už dlouhé čtyři roky. Můžeme se tedy těšit na Garmin vivoactive 5? 

Nejnovější generace, vivoactive 4, dorazila na trh v roce 2019, a to zhruba dva roky po Vivoactive 3 z roku 2017. I když zařízení zaznamenalo obrovský úspěch, nyní jsou to čtyři dlouhé roky, co jsme prakticky nic v této řadě neviděli a ani o ní dále neslyšeli. Mezitím Garmin spíše posílil svou stáj o řadu Venu s AMOLED displejem, rozšiřuje řady Forerunner, Fenix i Epix. Je tak klidně možné, že řada Venu jednoduše nahradila řadu vivoactive jako multisportovní hodinky střední třídy s ještě více funkcemi chytrých hodinek.

Garmin se ale k vivoactive nevyjádřil, tedy ani tak, že se někdy dočkáme pokračovatele, ani že řadu ukončí, což pořád může jisté naděje udržovat. Jenže protože zde nemáme žádné úniky informací, které mnohé často nastíní, musíme konstatovat, že to příliš nadějně nevypadá. 

Vydání modelů vivoactive 

  • Garmin vivoactive: březen 2015 
  • Garmin vivoactive HR: únor 2016 
  • Garmin vivoactive 3: srpen 2017 
  • Garmin vivoactive 4: září 2019 

Garmin vivoactive 5 funkce 

I když se zdá uvedení Garmin vivoactive 5 jako nepravděpodobné, je poměrně snadné si představit, jaké specifikace a funkce by zařízení mělo, kdybychom se ho dočkali. Zaprvé bychom očekávali návrat všech specializovaných nástrojů pro sledování zdraví a kondice, které najdeme ve vivoactive 4. Patří mezi ně vše od přesného GPS a monitorování srdečního tepu až po pokročilé sledování spánku a vestavěné, animované tréninky. Určitě by se objevily i novější tréninkové nástroje specifické pro Garmin, jako je Body Battery, čas regenerace a nově bychom doufali i v automatické trackování zdřímnutí, které přináší model Venu 3. Vivoactivům 4 také chybí trackování plavání ve volné vodě, nebo jen prostá aktivita turistiky, což by mnozí ocenili i kvůli výzvám v Connectu.

Mezi další upgrady, které se od roku 2019 staly zcela standardními, patří AMOLED displej. Pokud by Garmin zachoval svůj MIP displej kvůli nižší ceně, očekávali bychom alespoň jeho lepší rozlišení. Vivoactive 5 by také mohl přidat funkce EKG, což už umí Venu 2 Plus nebo dokonce teplotní senzor, jehož využití ukazují třeba Galaxy Watch6. Obě tyto nositelnosti lze také nalézt v mnoha vzájemných srovnání, protože mají podobnou cenovou hladinu. Pokud jde o design, vivoactive 5 by pravděpodobně nabídly opět dvě velikosti pouzdra jako modely 4 a 4S (a Venu 3 a 3S).

Cena Garmin vivoactive 5 

Vzhledem k tomu, že Venu 3 stojí vysokých 12 tisíc Kč, měly by vivoactive smysl, kdyby se jejich cena pohybovala v rozmezí od 6 do 8 tisíc Kč, což ostatně byla i částka, kterou jste zaplatili za 4. generaci. Otázka zní, zda čekat. Pokud nejste majiteli předchozí generace, je odpověď ne, kdy je vhodné podívat se po ostatních modelech společnosti, které by splňovaly vaše nároky. Pokud ale vlastníte model 4, záleží, jak je na tom ještě s kondicí zejména s ohledem na baterii. 

Garmin vivoactive 4 2

Jen dva roky usilovného používání se na ní totiž poměrně razantně podepsaly, což je rozdíl třeba oproti modelu Forerunner 255, který po roce drží stále stejně. Jenže vivoactiv 4S už mají problém vydržet i jen celý aktivní víkend. Vzhledem k technologickému pokroku se nemá již tímto modelem smysl ani zabývat, a to především s ohledem na jeho zastaralý displej. Osobní doporučení tedy zní, nedoufat v nástupce a spíše vybírat z alternativ, i pokud byste si měli připlatit. Portfolio Garminu je obsáhlé a skutečně zajímavé, i kdy běžecké hodinky nabídnou vše potřebné pro ty, které popoběhnou maximálně tak na MHD. 

Hodinky Garmin koupíte zde

Dnes nejčtenější

.