Zavřít reklamu

Není to tak dávno, co představa skládacího smartphonu patřila spíše do kategorie sci-fi. Nyní se na toto pole pouští více výrobců, mezi nimiž bezesporu exceluje společnost Samsung se svým Galaxy Fold. Mohou skládací smartphony nahradit tablety? Pokud ne, proč?

Velikost displeje

Skládací telefony sice nabízejí větší obrazovku než tradiční smartphony, ale zdaleka ne tak velkou jako nejlepší tablety. Mezi rozloženým Galaxy Fold a třeba iPadem mini možná zas takový rozdíl není, v případě 12,9″ iPadu Pro je to ale již znát. V případě sledování obsahu také tablety vedou, co se týče poměru stran – většina skládacích smartphonů se totiž vyznačuje čtvercovým tvarem, zatímco pro sledování médií je ideální poměr stran, odpovídající obdélníkovým displejům.

Životnost baterie

Dalším omezujícím faktorem skládacích zařízení je výdrž baterie, což je hardwarová výzva, kterou je velmi obtížné překonat. Ve skládacích telefonech se nachází mnoho komponent, které v tradičních telefonech nenajdete, například pant nebo sekundární displej. To omezuje prostor, který mají výrobci pro baterii, i když se to společnosti snaží obejít rozdělením baterií mezi obě poloviny telefonu. Zatímco ale smartphone obvykle použijeme párkrát v průběhu dne spíše na kratší dobu, tablety obvykle používáme déle a intenzivněji – sledujeme na nich filmy a seriály, hrajeme hry, nebo třeba tvoříme. Taková délka a intenzita používání je pro baterie současných skládaných smartphonů nadměrně zatěžující.

Kreativita

V předchozím bodě jsme zmínili kreativitu. Zejména rozměrné high-endové tablety jsou často využívány pro práci s grafikou a fotografiemi, někteří je dokonce využívají k práci s videem nebo zvukem. Velké obrazovky tabletů nabízí spoustu prostoru pro tvorbu tohoto typu. Jedním z problémů při používání skládacího telefonu pro kreativní práci je typ displeje a možnosti stylusu. Skládací telefony používají kryt displeje vyrobený z materiálu podobného plastu, který usnadňuje skládání zařízení na polovinu. Nejedná se o tvrdé sklo, což je při psaní nebo kreslení velký rozdíl. Ačkoli společnost Samsung nabízí pero S Pen Fold Edition pro použití s vnitřním displejem skládacího modelu Z, zkušenosti s ním nejsou údajně ideální. Částečně je to kvůli materiálu displeje a také kvůli záhybu displeje, který při kreslení rozhodně překáží.

Desktopové zobrazení prohlížeče

Jednou z výhod, které nabízí tablety, je možnost používání webových prohlížečů prakticky v jejich desktopové podobě. Když se na iPadu s nejnovější verzí iPadOS přihlásíte k některému ze svých účtů na sociálních sítích, platforma si bude myslet, že ke službě přistupujete na zařízení se systémem macOS. Automatické načítání webových stránek a služeb v jejich plnohodnotných desktopových verzích je pro profesionály obrovský rozdíl. U skládacích smartphonů se ale obvykle setkáte s tím, že se prohlížeče ve výchozím nastavení zobrazují v režimu pro mobilní telefony, což není v mnoha případech dostačující. DeX to nezachrání.

Odolnost

Řada tabletů má problémy s odolností, které do značné míry souvisejí s jejich tenkými tvary. V průběhu používání, nošení a přenášení může docházet k otlakům a mírným ohybům. Ve srovnání s odolností skládacích telefonů jsou však i ty nejpoužívanější tablety lépe uzpůsobeny pro pohyb v náročnějších podmínkách. Skládací telefony se v průběhu let zlepšily a velcí hráči dokonce u některých modelů nabízejí certifikace odolnosti proti prachu nebo vodě. V náročnějších podmínkách ale skládací smartphone coby primární zařízení neobstojí. Tablety nejsou z hlediska odolnosti dokonalé, ale je pravděpodobnější, že vydrží zkoušku časem lépe než současné skládací smartphony.

Tablety Samsungu koupíte zde

Dnes nejčtenější

.