Zavřít reklamu

Známe, že někdy je více spíše méně, což může mnohdy platit i při focení smartphonem. Záběr je jednoduše příliš široký, pročež působí méně poutavým dojmem. Řešením u moderních telefonů je zoom. Přiblížením lze totiž někdy docílit mnohem lepších snímků.

Ve světě fotoaparátů je 23-24mm objektiv považován za velmi široký. Značná část fotografů často tíhne k objektivům 40 mm nebo užším, pakliže se nespecializují na krajinářskou fotografii. Má to svůj důvod. 50 mm je ekvivalentem lidského zraku. Ty nejlepší objektivy s nejvyšším rozlišením na našich smartphonech jsou někdy až příliš široké. Dnešní nejoblíbenější telefony používají poměrně široký objektiv hlavního fotoaparátu, který zachytí více, než kolik toho vidíme při pohledu na objekt, stavbu nebo cokoli jiného. Pixel 7 Pro s 23 mm, Galaxy S22 Ultra nebo iPhone 14 Pro Max s 24 mm jsou toho dobrým příkladem.

Na jednu stranu je to pochopitelné. Výrobci nám chtějí dát to, co chceme. Možnost zabrat co možná nejvíce prostoru, jako jsou skupinky přátel a další scény, na které se toho díky širokému záběru „vejde více“. Zároveň však výše zmíněná a jim podobná zařízení umožňují pořizovat snímky s několikanásobným zvětšením, při zachování velmi slušné kvality a takový pohled je mnohem bližší skutečnému vidění, pročež se kompozice snímků stává jednodušší. Je třeba vzít v potaz také to, že se zkrátka v některých případech nelze dostatečně přiblížit k objektům, které chcete vyfotit.

Přiblížením lze docílit eliminování rušivých prvků, jako je zbytečné množství lidí okolo, kteří s vámi navštívili danou památku nebo jen jednoduše zpřehlednit sdělení fotografie tím, že se lépe zaměříte na konkrétní objekty a témata, namísto shluku prvků, u kterých sledující nakonec vlastně neví na co se zaměřit. Někdy, dokonce i když fotíte krajinu, můžete dojít k závěru, že vlastně nechcete, aby 90 % snímku vyplňovala modrá obloha nebo zelená tráva, ale raději snímek trochu přiblížíte, pročež zachytíte více horizontu a třeba zajímavý objekt v jeho blízkosti.

Neznamená to, že by stále neměl 23-24mm objektiv našich chytrých telefonu využití, kromě skupinových fotografií nebo třeba mnoha snímků přírody se hodí velmi dobře například při natáčení videí, ale rozhodně stojí za to vyzkoušet trochu jiný pohled, který může pomoci vaše snímky zpřehlednit a učinit je zajímavějšími.

Ty nejlepší fotomobily koupíte zde

Dnes nejčtenější

.