Zavřít reklamu

Někdo je fotografický maratónec, někdo pořídí jen pár snímků za dovolenou, fotíme ale téměř všichni. Fotoaparáty našich telefonů jsou už dnes natolik technicky vyspělé, že pořídit pěkný snímek opravdu není nic složitého. Pokud máte občas ze svých fotek dojem, že působí trochu nudně, postrádají dynamiku nebo nevyznívají tak, jak jste zamýšleli, možná se vám bude hodit několik jednoduchých tipů souvisejících s pravidly kompozice. Díky nim můžete posunout své snímky a jejich sdělení na vyšší úroveň, aniž byste k tomu potřebovali cokoli jiného než svůj zrak.

Dobrou fotku dnes bez problémů pořídíte i mobilním telefonem a nutně k tomu nepotřebujete drahou bezzrcadlovku, množství špičkových objektivů a další fotografické vybavení. Samozřejmě možnosti a variabilita, kterou vám poskytne fotoaparát s výměnnými objektivy se s focením pomocí telefonu nedá srovnávat, ovšem pro zaznamenání důležitých okamžiků, výletů, oslav a dalších zážitků často výbava smartphonu naprosto postačí. Fotografování je forma komunikace, snažíme se něco sdělit nebo si připomenout a chceme, aby pocit či záměr se kterým jsme snímek pořizovali, tak působil i při jeho prohlížení. Lze toho docílit, když se budete inspirovat některými ze základních pravidel kompozice, i když je třeba říci, že kreativnost je také důležitá a pokud některé ze zmíněných doporučení porušíte, můžete někdy docílit zdůraznění konkrétního objektu nebo postavy na snímku.

Pravidlo třetin

Jednoduchá záležitost, která výrazně pomáhá posílit přehlednost a konkrétnost sdělení snímku. Ve vašem telefonu ji lze využít jednoduše v nastavení fotoaparátu, kde zvolíte možnost Dělící čáry, které zobrazí dělící mřížku přes vámi vybranou scénu. Přestože to může na první pohled působit poněkud rušivě, pročež tuto užitečnou pomůcku mnoho uživatelů zatracuje, jakmile si na ni zvyknete, můžete docílit snadno velmi citelného zlepšení v kompozici. Pakliže umístíte objekt, kterému se má dostat primární pozornosti do průsečíku třetin, bude výsledek působit vyrovnaně a harmonicky. Toto pravidlo vycházející z takzvaného „zlatého řezu“ si můžete skvěle vyzkoušet i na již nafocených snímcích, kdy v jakémkoli editoru fotografií použijete mřížku k ořezu, aby tak vyhovoval daným parametrům. Následně si můžete porovnat snímky před a po a přesvědčit se, že to funguje nebo možná zjistíte, že jste přirozený talent a vaše fotografie pravidlo třetin respektují. Nejen při aplikování tohoto pravidla, ale vlastně ve většině případů obecně, je dobré se vyhnout přílišnému užívání digitálního zoomu, který může mít značný vliv na kvalitu pořízených snímků.

Středová kompozice

Zdánlivě v rozporu s předchozím pravidlem třetin je středová kompozice. Tu rozhodně není dobré uplatňovat příliš často, ale jak již bylo zmíněno, někdy porušením některého z pravidel lze docílit upnutí pozornosti diváka v tomto případě na objekt ve středu. Ze stejného důvodu se k tomu uchylují i profesionálové a nic nebrání tomu, abyste k takovému pojetí přistoupili i vy. Je ovšem třeba mít jasný záměr a ideálně i obklopující prostředí, které dá vyniknout objektu ve středu, ať už je to vaše babička nebo věž rozhledny. Fotografie vaší drahé polovičky pod vysílačem na Pradědu, kde se budete snažit „nacpat“ vše do jednoho snímku a ve výsledku poznáte o koho se jedná jen s lupou, nepatří mezi ty scény, pro které je středová kompozice ta nejvhodnější.

Na druhou stranu není třeba se tohoto přístupu obávat, nejlepší je to vyzkoušet a sami poznáte, zda na vás snímek působí nebo funguje spíš jako důkaz přítomnosti v blízkosti nějakého turistického cíle. Zajímavě může středová kompozice působit třeba v případě architektury, jež v sobě sama o sobě nese nějakou symetrii, kterou můžete umocnit právě umístěním zámku, muzea nebo jiné budovy do středu snímku.

Linie a perspektiva

Lidské vnímání se podvědomě na zachycené scéně zaměřuje na přítomnost linií, což lze v rámci kompozice snímku využít k navedení diváka přesně tam, kam potřebujete a navíc to dodává obrazu hloubku i prostor, tedy perspektivu. Tyto snímky působí často velmi efektně a sledujícímu dávají pocit jako by pronikal do obrazu. K užití linií vyzývají opakující se prvky jako jsou třeba ozdoby na zábradlí nebo za sebou stojící řada domů. Využít lze ale i přirozených linií v přírodě, kterými může být třeba stezka, koryto řeky nebo koleje.

Nakloněná rovina

Poslední z dnešních typů zřejmě nevyužijete příliš často. Ve většině případů je vhodné respektovat vodorovnost a scénu nijak nenaklánět. Někdy ovšem lze nakloněním dosáhnout větší dynamiky. Platí to například pro některé typy budov nebo rušný pohyb velkoměsta. Nebojte se občas svůj aparát nahnout a získat tak neobvyklý pohled do ulic Berlína nebo třeba na Václavské náměstí v Praze.

Kompozice představuje jeden z nejdůležitějších aspektů vizuálních záznamů, ať už jde o fotografie nebo natáčení videí. Faktorů, jejichž pomocí lze docílit skvěle působících výsledků, je samozřejmě mnohem více, ty zmíněné patří mezi nejzákladnější a lze je aplikovat na takřka jakoukoli scénu od krajiny až po portrét.

Dnes nejčtenější

.