Zavřít reklamu

Jak možná víte, Samsung je největším světovým výrobcem paměťových čipů a v této oblasti (a samozřejmě i v jiných) neustále posouvá technologické hranice. Nyní je posunul opět, když na akci Flash Memory Summit (FMS) 2023 v USA ukázal světově první SSD s kapacitou 256 TB.

Jak si asi dokážete představit, Samsung 256TB SSD diskem cílí primárně na datová centra, nikoli běžné uživatele. Podle něj novinka využívá technologii 3D QLC NAND a spotřebuje přibližně sedmkrát méně energie než navrstvení osmi 32TB SSD disků. Další detaily však o ní neprozradil. Nicméně s ohledem na to, že je určena pro datová centra, má s největší pravděpodobností tvarový faktor ESDFF nebo NGSFF.

Spolu s převratným 256TB SSD diskem Samsung na FMS 2023 oznámil také SSD jménem PM9D3a. I tento disk je zaměřen primárně na datová centra. Jde o nástupce modelu PM9A3, který byl uveden na scénu v loňském roce. Korejský gigant říká, že nový disk oproti předchůdci nabízí 2,3x vyšší sekvenční čtení, 2x vyšší rychlost náhodného zápisu a o 60 % lepší energetickou účinnost.

PM9D3a bude k dispozici v kapacitách od 3,84 do 30,72 TB a do prodeje vstoupí v první polovině příštího roku. Pokud jde o dostupnost prvního zmíněného disku, ta je v tuto chvíli neznámá. Samsung nezveřejnil ani cenu jedné či druhé novinky.

SSD disky koupíte zde

Dnes nejčtenější

.