Zavřít reklamu

Jak jste jistě zaznamenali, Samsung minulý týden na řadu Galaxy S23 konečně vydal první betaverzi z Androidu 14 vycházející nadstavby One UI 6.0. I když přináší celou řadu nových a vylepšených funkcí spolu s přepracovaným designem uživatelského rozhraní, stále postrádá některé funkce, jež uživatelé Galaxy již dlouhou dobu požadují.

Konkrétně Samsung do bety One UI 6.0 „zapomněl“ zavést tyto méně či více důležité funkce:

  • Vertikální rozložení aplikací v šuplíku aplikací: Samsung již více než deset let používá v šuplíku aplikací horizontální rozložení. Zatímco většina ostatních výrobců telefonů s Androidem přešla na vertikální rozložení, korejský obr se stále drží svého osvědčeného vzorce. Bylo by fajn dát uživatelům možnost přepnout na vertikální rozložení aplikací, pokud chtějí.
  • Ovládání hlasitosti v panelu rychlého nastavení: Největší vizuální změnou v One UI 6.0 prošel panel rychlého nastavení. Ten nyní používá design podobný Androidu 14. Nenajdeme v něm však ovládání hlasitosti, kterýžto přepínač nabízejí ve svých androidových nadstavbách někteří konkurenční výrobci.
  • Více tvarů ikon aplikací a nativní podpora pro balíčky ikon třetích stran: Samsung v rámci One UI u svých ikon na domovské obrazovce, v šuplíku aplikací a na několika dalších místech používá tvar označovaný jako squircle (zaoblený čtverec). Jiní výrobci, včetně Googlu, však nabízejí několik dalších možností, jako je kruh a čtverec. I když můžete tvar ikon a celých sad ikon třetích stran změnit pomocí modulu Good Locku Theme Park, neobejde se to bez problémů (nezmění se všechny tvary ikon) a většina lidí modul nebude používat, pokud nebude součástí nativního launcheru. Samsung by měl přemýšlet o zavedení nativní podpory celých sad ikon nebo o tom, aby uživatelům umožnil měnit tvar ikon aplikací a přepínačů rychlého nastavení.
  • Více možností animace: Někteří fanoušci Samsungu už dlouho požadují, aby do One UI přidal více možností animace pro věci, jako je nabíjení nebo ověřování otisků prstů. Tyto hlasy však společnost dosud nevyslyšela. Je to určitě škoda, protože značky jako OnePlus, OPPO a Realme více možností animace u různých prvků uživatelského rozhraní již nějakou dobu nabízejí.
  • Základní zámek aplikace: Jistě, aplikace a soubory můžete skrýt v Zabezpečené složce, nebylo by však na škodu, kdyby existoval způsob, jak k aplikacím přidat jednoduchý zámek bez využití Zabezpečené složky. Alespoň si to už dlouho přeje řada uživatelů Galaxy.
  • Procento stavu baterie: One UI 6.0 sice zobrazuje stav baterie (ať už je v dobrém, nebo špatném stavu), nezobrazuje však procento stavu baterie jako Apple u iPhonů.
  • HDR fotografie a videa v Galerii: Google do Androidu 14 přidal možnost zobrazovat fotografie ve formátu HDR. Očekávalo se, že Samsung tuto možnost implementuje do příští verze One UI, One UI 6.0 ji však postrádá.
  • Podpora více účtů u smartphonů: Toto je mezi fanoušky Samsungu jedna z nejdiskutovanějších funkcí. I když možnost přidat více uživatelských účtů již nabízejí jeho tablety, u telefonů z nepochopitelných důvodů stále chybí. Připomeňme, že s touto možností přišla loni první beta aktualizace nadstavby One UI 5.0, v těch následujících se však již neobjevila. Ocenili by ji například uživatelé, kteří se členy rodiny sdílejí sekundární telefon.

Očekává se, že Samsung v rámci beta programu One UI 6.0 vydá ještě několik betaverzí. Není tak vyloučeno, že se v některé z nich některá z výše uvedených chybějících funkcí objeví. Ostrou verzi nadstavby by pak měla společnost začít vydávat na podzim.

Dnes nejčtenější

.