Zavřít reklamu

Ne každý přikládá bezpečnosti stejnou váhu, soukromí je však pro většinu z nás důležité a v poslední době se stále častěji setkáváme s informacemi o tom, co všechno lze vytáhnout a vyčíst z několika nebo třeba jen jediné fotografie.

YouTuber známý jako Rainbolt v publikovaném videu ukazuje, jak snadné může být určit něčí polohu podle jeho fotografie. Někdy k tomu postačí jen pár minut. Pro ukázku Rainbolt používá obal alba umělce Jacka Harlowa. Upozorňuje, že je plný vodítek, ale chytit se jich, vyžaduje vynaložit jisté úsilí a sám zde zúročuje své předchozí znalosti. Poté, co si YouTuber fotografii detailněji prohlédl a provedl několik vyhledávání, dokázal během pěti minut najít konkrétní místo, kde byla pořízena. „Tento postup možná není nejefektivnější, ale já bych to tak udělal,“ poznamenává. Dodává, že jde o zábavný proces učení a „ne o hledání pokladu“, přičemž nabádá, aby lidé informace vždy využívali zodpovědně.

Rainbolt je hráčem zeměpisné hry GeoGuessr, která vás vysadí někde na světě v panoramatu Street View a vaším úkolem je najít stopy a odhadnout polohu na mapě světa. V souvislosti s tím Rainbolt uvádí, že se v rámci demonstrace postupu jedná spíše o „vzdělávací cvičení“, nikoli o návod krok za krokem.

Zneužít nebo uchopit nějaký postup nezodpovědně je možné vždycky. I když se ve své podstatě nejedná o nic, co by mělo být použito se zlým úmyslem, je na místě, vnímat podobné informace jako určité varování, abychom si dávali pozor na to, co odhalujeme na svých fotografiích na sociálních sítích, zejména jsou-li naše profily veřejné. Byly zaznamenány případy, kdy lidé prostřednictvím příspěvků na Instagramu přišli o cenné vstupenky na zápasy, protože vstupenku vyfotili i s jejím QR kódem. Varující je také koncem června zveřejněný případ stalkingu, spočívající v odhalení polohy popové hvězdy podle světelných bodů na její selfie a podobných incidentů je samozřejmě ještě mnohem více. I když některé postupy zní téměř jako sci-fi, je to velmi reálné a děsivě jednoduché.

Zároveň je však třeba říci, že není důvod k paranoidním tendencím. Spíše stojí za to se zamyslet, že bychom naše snímky neměli uploadovat bez rozmyslu a raději se vybavit rozumnou mírou obezřetnosti. Fotografie z dovolené je také vhodné publikovat až po příjezdu, jinak budou všichni vědět, že je váš byt či dům bez svých obyvatel, což rozhodně není fajn.

Dnes nejčtenější

.