Zavřít reklamu

Google by měl již velmi brzy vydat ostrou verzi Androidu 14. Ještě předtím popsal jednu jeho významnou bezpečnostní funkci. Ta se konkrétně týká mobilního připojení a podle Googlu je první svého druhu.

Google říká, že na vysoké úrovni „bezpečnostní model Androidu předpokládá, že všechny sítě jsou nepřátelské, aby chránil uživatele před vkládáním síťových paketů, manipulacemi nebo odposloucháváním uživatelského provozu“. S Androidem 12 americký technologický obr do svých telefonů zavedl přepínač „Povolit 2G“, který uživatelům umožňuje deaktivovat připojení 2G na úrovni modemu. Jako první tuto funkci dostal Pixel 6 a nyní ji podporují „všechna zařízení s Androidem, která splňují standard Radio HAL 1.6+“.

V Androidu 14 (ve verzi Enterprise) budou moci administrátoři firemních a vládních zařízení „omezit možnost zařízení přejít na připojení 2G“. Mezi možnosti patří „vždy ponechat 2G rádio vypnuté nebo zajistit, aby zaměstnanci byli chráněni při cestování do konkrétních vysoce rizikových míst“, aby bylo možné čelit odposlechu 2G provozu a útokům typu Man-in-the-Middle.

Příští verze Androidu mezitím zavádí nastavení pro vypnutí podpory připojení s tzv. nulovou šifrou na úrovni modemu. Toto nastavení bude k dispozici pro zařízení, která podporují nejnovější rádiovou HAL (hardwarovou abstraktní vrstvu). Google očekává širokou podporu tohoto opatření „během několika příštích let, jak bude přijímáno výrobci androidových zařízení“.

Použití nulových šifer v komerčních sítích může kvůli „triviálnímu odposlechu vzduchem“ vystavit nebezpečí hlasový a SMS provoz (Google se v této souvislosti konkrétně zmiňuje o jednorázových heslech a dvoufázovém ověření). Android 14 by měl technologický gigant začít vydávat ještě tento měsíc.

Dnes nejčtenější

.