Zavřít reklamu

Interakce v ovládání operačních systémů v chytrých telefonech se v průběhu let hodně změnila. Teď je to o gestech, ne tlačítkách. Samsung ale pořád tvrdošíjně prosazuje klasickou třítlačítkovou navigaci systému Android, a přitom nedává rychle na výběr možnosti. Nepomáhá tím ani sobě, ani uživatelům. 

Navigace pomocí tří tlačítek je na Androidu dostupná od vydání verze 4.0 Ice Cream Sandwich, což bylo více jak před deseti lety. Tlačítka pro zpět, domů a multitasking se v průběhu let a mezi jednotlivými výrobci vyvíjely. Čisté rozvržení Androidu zobrazovalo například výše uvedená tlačítka, zatímco Samsung a další často rozvržení obrátili. Pro dlouholeté uživatele platformy je to navigační systém, který je zakořeněný v paměti, a něco, čeho je nepochybně těžké se vzdát.

V roce 2019 představil Google Android 10 a s ním i plnohodnotný navigační systém založený na gestech, který napodoboval ovládání iPhonu X. Je pravda, že je to systém, který je zpočátku ve srovnání se systémem tří tlačítek neintuitivní, postupem času se však stává systémem, který je ve srovnání s tím klasickým plynulejší a i rychlejší. Právě proto je mít možnost výběru, třeba hned při startu zařízení, důležitá. Už tak dělá Motorola, OnePlus, Oppo a další. Google ve svých Pixelech už ve výchozím nastavení používá gesta, až během procesu nastavení vám umožňuje změnit ovládání na tři tlačítka.

Samsung však žádnou takovou volbu nenabízí. Dokonce i tak moderní zařízení, jako jsou nejnovější Galaxy Z Flip5 a Z Fold5 mají stále výchozí navigaci pomocí tří tlačítek a není možné ji přepnout dříve, než bude telefon definitivně nastaven. A i tak poté musíte až do Nastavení, kde bude neznalý uživatel chvíli hledat, kde se změna nachází. Toto jistě hraje pro starší uživatele, kteří nechtějí na smyslu ovládání svých zařízení nic měnit, moderní to ale prostě už není.

Samsung musí oslovit uživatele iPhonů 

Zejména mladší generace se spíše přiklánějí ke koupi iPhonů než produkce Samsungu. A kdo přičichl k iOS a ovládání gesty, nebude chtít mít na Androidu nějaká tlačítka, byť virtuální, protože odkazují k dobám dávno minulým. I sám Android už je v tomto přece dál. Ostatní to pochopili, jen jednička v prodejích smartphonů ještě ne tak docela.

Samsung se chová, jako by skládací telefony byly vše, co k nalákání jablíčkářů potřebuje. Jenže software je pravděpodobně důležitější, což paradoxně sám dokazuje mnohými funkcemi, které z iOS do své nadstavby One UI kopíruje. Samsung tím, že má třítlačítkovou navigaci jako výchozí a nenabízí uživatelům snadný krok k přechodu na gesta rovnou během nastavování, v podstatě říká, že takhle byste měli svůj telefon používat. Ti, kteří přecházejí z moderního iPhonu, mohou být takovým nastavením odrazeni hned na první dobrou. První dojem je ale klíčový a tím, že je většina uživatelů nucena trávit více času vylepšováním svého zařízení, je ten jednoduše zkažený.

Novinky Samsungu předobjednáte zde

Dnes nejčtenější

.