Zavřít reklamu

Eon Musk započal svůj rebranding jedné z nejhodnotnějších značek. Pojmy jako „ve svém tweetu“, „tweetovat“ nebo „retweetnout“ se stanou minulostí. Své plány miliardář sdělil skrze svůj „X“ účet v nedělní podvečer, přičemž ohlášená změna proběhla na webu hned následující den dopoledne našeho času. Tradiční modrou barvu vystřídala černá a známého ptáčka nahradilo X. Zatímco ikony mobilních aplikací prozatím zůstávají twitterové, Musk na síti slibuje, že postupně dá všem ptáčkům „adieu“.

Twitter se přitom stal od svého vzniku v roce 2006 skutečným kulturním fenoménem i komunikačním nástrojem mnoha významných institucí, organizací a lidí, včetně vysoce postavených politiků nebo umělců.

„X“ má v sobě pro Muska dávku nostalgie, jež sahá až do roku 1999, kdy společně s Christopherem Paynem, Edem Ho a Harrisem Frickerem dali v kalifornském Palo Alto život online bance X.com, z níž později vznikl známý PayPal. Prodej podílu ve firmě významně přispěl k vystavění základů dnešního rozsahu aktivit, jež zahrnují značky jako SpaceX nebo Tesla, jednoho z nejmajetnějších lidí na zemi.

Vztah miliardáře k „X“ je natolik intenzivní, že v roce 2017 došlo z jeho strany k odkoupení stejnojmenné domény s koncovkou .com od PayPal, údajně ze sentimentálních důvodů. Není tedy vyloučeno, že i zde dojde na Twitteru ke změně. Netrvalo však dlouho a v Muskovi rostla myšlenka zrození platformy pro sdílení informací a mediálního obsahu. Ta vykrystalizovala, jak je známo, až v ovládnutí Twitteru, jež se také neobešlo bez potíží a zmatených postojů.

Celá záležitost se samozřejmě neobešla bez množství komentářů, z nichž některé hýří vtipem a jiné X do budoucna nedávají příliš velkou šanci. V tuto chvíli můžeme jen čekat a sledovat, co konec Twitteru a začátek X včele s generální ředitelkou Lindou Yaccarino přinese. Její slova, že: „X je budoucí stav neomezené interaktivity – se zaměřením na audio, video, zasílání zpráv, platby a bankovnictví vytvářející globální trh pro myšlenky, zboží, služby a příležitosti,“ prověří následující týdny a měsíce.

Dnes nejčtenější

.