Zavřít reklamu

Máme zde novou řadu Galaxy Watch6, která přinesla to, co jsme podle četných úniků očekávali – nedočkali jsme se modelu s přídomkem Pro a místo něho přišlo na řadu opět označení Classic. Máme zde sice otočnou lunetu, ale chybí titan. Je toho nicméně více. 

Jak si stojí nové Galaxy Watch6 Classic v porovnání s Watch5 Pro z minulého roku? Je to plnohodnotná náhrada a mohou se verze Classic považovat za vrchol aktuálního portfolia? Odpověď vás možná překvapí, protože zní: NE. Samsung nás netahal za nos s tím, když přišel s označením Pro. I když jsou Galaxy Watch6 Classic novější a mají oproti modelu z roku 2022 hned několik výhod, zachovávají si Galaxy Watch5 Pro některé vlastnosti, které jsou právě označení Pro hodné.

Pro jasné vysvětlení, pojďme si představit a zorientovat se v aktuálním portfoliu Galaxy Watch. Samsung představil nové Galaxy Watch6, které nahrazují Galaxy Watch5, které se v současné době vyprodávají ve skladech. Současně s nimi letos přišly Galaxy Watch6 Classic, tedy varianta s otočnou lunetou nahrazující Galaxy Watch4 Classic. Dále pak v portfoliu zůstávají z předchozích let lifestylový model Galaxy Watch4 s velikostí 40 mm a sportovní Galaxy Watch5 Pro. Ty jsou určené pro aktivní sportovce a disponují dlouhou výdrží a dalšími speciálním funkcemi i materiálem pouzdra.

Otočná luneta není všechno 

Mezi Galaxy Watch6 Classic a Galaxy Watch5 Pro je markantní rozdíl v designu. Přestože má druhý zmíněný model poměrně tlustý rám kolem displeje, je to spíše estetická záležitost než cokoli jiného. Naproti tomu Galaxy Watch6 Classic mají funkční otočnou lunetu poháněnou 3D Hallovým senzorem. Je to jistá náhrada korunky, je to rychlé a intuitivní a softwarová náhrada neposkytne takový uživatelský zážitek. Samozřejmě je to ale člověk od člověka, co preferuje. Někomu totiž luneta vyhovovat vůbec nemusí.

Velikosti pouzdra a displeje 

Galaxy Watch6 Classic jsou k dispozici ve dvou velikostech: 43 mm nebo 47 mm. Galaxy Watch5 Pro jen v jedné, která je právě mezi těmito dvěma, a to 45 mm. Displej Galaxy Watch6 Classic tedy měří 1,3 palce (43 mm) nebo 1,5 palce (47 mm), zatímco Galaxy Watch 5 Pro má 1,4palcový displej. Odvíjí se od toho i rozlišení. Loňský model má 450 x 450 pixelů, kdežto letošní 432 x 432 respektive 480 x 480 pixelů. Svou roli hraje i jas. Galaxy Watch5 Pro má nejvyšší hodnotu 1 000 nitů, ale Galaxy Watch6 Classic dosáhnou maximálního jasu 2 000 nitů.

Výkon 

Modely Galaxy Watch pro rok 2023 jsou poháněny čipovou sadou Exynos W930, ty z loňského roku mají čip Exynos W920. Je tedy jasné, že by zde mělo být jisté navýšení výkonu, jak to ale bude reálně, si budeme muset ještě chvíli počkat. Nový čip by ale měl být i energeticky úspornější. Kromě toho mají Galaxy Watch6 Classic 2GB paměti RAM namísto 1,5 GB v předchozí verzi.

Výdrž baterie 

I když mají Galaxy Watch5 Pro méně RAM a starší čip, dá se od nich očekávat delší výdrž. Mají totiž 590mAh baterii, která dokáže zásobit zařízení energií rozhodně déle, než 300 respektive 425mAh baterie v novinkách. Model Pro by totiž měl vydržet až 80 hodin, kdežto Galaxy Watch6 Classic jen 40 hodin, což je rozhodně škoda. 

Verdikt 

Je pravda, že má nový model Watch6 Classic ve srovnání s Galaxy Watch5 Pro několik pozoruhodných vylepšení, jako jsou více paměti RAM, lepší čipová sada a jasnější displej. Jenže  loňský Pro model nepřevyšuje ve všech oblastech. Na trhu je tak pro model Pro stále místo zejména pro fitness nadšence a ty, kteří upřednostňují výdrž baterie, stejně jako třeba odolnost, protože novinka je jen ocelová, loni jsme zde měli titan. Také proto zůstává model Galaxy Watch5 Pro v nabídce a kdo ví, třeba nás jeho upgrade čeká za rok, kdy Samsung naopak zase vynechá „klasickou“ verzi. 

  • Nové Galaxy Watch6 a Watch6 Classic předobjednáte u Mobil Pohotovosti vůbec nejvýhodněji, a to díky výkupnímu bonusu až 3 000 Kč a splátek bez navýšení, které můžete využít dokonce, i pokud budete měnit staré smartwatch právě za novinku od Samsungu. Právě díky tomu vás nové Galaxy Watch6 (Classic) vyjdou doslova jen na pár stovek měsíčně. Více na mp.cz/samsung-novinky.

Dnes nejčtenější

.