Zavřít reklamu

Rok 2023 je pro skládací zařízení velkým rokem, což může být pro Samsung problém. Dosavadní lídr asi nebude mít problém v tom, dosáhnout největších prodejů svých řešení, ale do povědomí veřejnosti se ale dostávají i jiní výrobci, jejichž úspěch se může dostavit s odstupem roku či několika málo let. Máme zde skládačku Googlu, OnePlus a Motorola ukázala velice schopná řešení s příjemnou cenovkou. Galaxy Z Flip5 navíc může mít ještě jeden problém.

Z nějakého důvodu se řeší, jak moc velký a funkční má být vnější displej véčkové skládačky. Je to poměrně paradoxní. Právě tato konstrukce smartphonu má totiž to kouzlo, že je to malý kompaktní telefon, který vám poskytne plný zážitek z práce až po jeho otevření. Jenže veřejnost a ostatní výrobci začali razit strategii toho, aby nabídli co největší vnější displej. A já se ptám proč?

Opravdu potřebujeme velký vnější displej?

Podle mého názoru má vnější displej sloužit k rychlé kontrole informací, což plně splňuje už ten u Galaxy Z Flipu4. Jenže asi patřím do menšiny, která raději bude používat ten vnitřní displej, protože většina chce na tom vnějším odbavit co nejvíce práce. Nesmyslně se tím ochuzují o to kouzlo ohebného telefonu, kterým je jeho otevření. Myšlenkou mě to vrací do dob dávno minulých, kdy se uživatelé snažili obcházet používání různých tlačítek, jako třeba Home Buttonu na iPhonu, aby jej nemuseli s postupem času nechat v servisu měnit. Jenže kloub i displej Flipu i Foldu vydrží tolik otevření a zavření, že za dobu jeho vlastnictví na tento limit prostě nedojdete.

Ten problém Flipu5 je ale jinde. Podle posledních informací by sice měl nabídnout velký vnější displej, který bude umět zobrazovat množství informací, jenže nebude umět spouštět plné verze aplikací, jako je tomu právě u Motoroly a místo toho se bude soustředit jen na spouštění jistých widgetů, tedy toho, co vlastně umí už Flip4, zde jen ve větším měřítku. Samozřejmě je to problém, protože uživatelé sice dostanou, co chtěli, ale spokojeni s tím nebudou, když telefon vlastně nechtějí otevírat.

Vývojáři nadšení nebudou

Problém je to samozřejmě i pro vývojáře, kteří budou muset jen kvůli Flipu5 ladit své aplikace tak, aby mohli daná data z aplikace korektně zobrazit. I když zde tedy budeme mít údajně 3,4“ displej namísto toho 1,9“, jeho potenciálu si možná plně neužijeme. Uvedená úhlopříčka je také zavádějící v tom ohledu, že zde bude výřez pro fotoaparáty. Ještě připomeňme, že Motorola Razr umí zobrazit na vnějším displeji i ty aplikace, které po něho nejsou vývojářem optimalizované.

Historicky mají vývojáři aplikací tendenci jít tam, kde jsou uživatelé, a skládací telefony nejsou v současnosti zrovna velkým tahákem, tedy alespoň ve srovnání s klasikou. Podle dostupných informací bylo v roce 2022 dodáno 14,2 milionu skládacích zařízení, což je sotva kapka v moři ve srovnání s 1,2 miliardami dodávek všech smartphonů.

Spolu s nižší cenou se tak můžeme vážně obávat, že Samsung bude muset hodně sázet na sílu značky, aby zákazníky přesvědčil. Těch ostatních upgradů se totiž obecně příliš neočekává. Rozuzlení se nicméně dočkáme už velice brzy, a to ve středu 26. července, kdy budou Galaxy Z Flip5 a Z Fold5 oficiálně představeny světu.

Dnes nejčtenější

.