Zavřít reklamu

Vzpomínáte na dobu, kdy výrobci některých smartphonů razili heslo „čím více megapixelů, tím více fotoaparát“? Tomuto období se někdy přezdívá „megapixelové závody“, a svou roli v nich hrála také společnost Samsung.

První megapixelový závod začal kolem roku 2004, kdy telefony s fotoaparátem poprvé překročily hranici 1 MPx, a skončil zhruba v roce 2013 s příchodem modelu Nokia 808 PureView. Její 41MPx fotoaparát byl totiž z hlediska rozlišení překonán až v roce 2018. Druhý megapixelový závod se rozpoutal o pár let později, kdy došlo k rozmachu 48MPx snímačů, které se staly poměrně populárními u středních modelů, zatímco vlajkové lodě stále dávaly přednost větší velikosti snímače před vyšším rozlišením.

Postupně se senzory s vysokým rozlišením staly u telefonů střední třídy standardem, a výrobci začali usilovat o udržení co nejnižších nákladů za cenu využití menších snímačů. Cestou zmenšování se vydala i společnost Samsung. Zatímco model GM1 měl pixely o velikosti 0,8 µm, 48MPx snímač ISOCELL GM5 z roku 2020 klesl na 0,7 µm, což z něj činí snímač o velikosti 1/2,55″. Model JN1 z roku 2021 šel s 0,64µm pixely ještě níže, takže i přes vysoké rozlišení 50 MPx měl optický formát pouze 1/2,76″.

S příchodem smartphonu Samsung Galaxy S21 Ultra se jihokorejský gigant vytasil se 108MPx 1/1.33″ senzorem HM3 s pixely o velikosti 0.8µm. Na to, jak si Samsung postupem času vyhrál se snímači, se můžete podívat do fotogalerie nad tímto odstavcem. Jaké jsou ale vlastně výhody většího množství pixelů? Bezesporu se samozřejmě jedná o obrovský marketingový tahák, jsou zde ale i nesporné praktické výhody. Snímače, které využívají větší množství pixelů, dokáží zajistit prakticky bezztrátový digitální zoom. Snímače s vysokým rozlišením si umí také skvěle poradit za zhoršených světelných podmínek a v řadě dalších případů.

Ty nejlepší fotomobily koupíte zde

Dnes nejčtenější

.