Zavřít reklamu

Umělá inteligence přináší změny do mnoha oblastí lidské činnosti. Ani umění není výjimkou. Tým Google Arts & Culture, který je známý kreativním využíváním umělé inteligence, nedávno představil několik uměleckých projektů. Jedním z nich byla Blob Opera, zábavný nástroj, který pomocí AI umožňoval lidem skládat vlastní hudbu. Nyní autoři mají ještě vynalézavější projekt s názvem Viola the Bird.

První „ptačí virtuóz“ smyčcových nástrojů na světě, Viola the Bird, je neotřelý experiment poháněný umělou inteligencí, který vyvinul umělec David Li, jež stojí také za Blob Operou. Tento interaktivní projekt vyzývá každého, aby vedl ptačí postavu Viola při hře na nástroj vymodelovaný jako violoncello, přičemž nerozlišuje mezi hudebními experty a amatéry.

Ve spolupráci s talentovanými violoncellisty a houslisty, jako jsou Živko Georgiev, Dave Larkin, Elizabeth Goble, Peter Wilson a Ashok Klouda, vytvořil David Li systém, který se učí ze skladeb těchto smyčcových nástrojů. Systém využívá vstupy od uživatelů k replikaci zvuků violoncella nebo houslí v reálném čase.

Výsledkem této spolupráce je Viola the Bird, praktická výuková pomůcka, která slouží jako zábavný úvod do smyčcových nástrojů. Tento jedinečný nástroj umožňuje uživatelům zapojit svou kreativitu a získat porozumění pro složitost hudby. Navíc poskytuje příjemný způsob, jak si procvičit jemnou motoriku, které je zde zapotřebí k ovládání smyčce.

Samozřejmě jsem neodolal a nástroj vyzkoušel. Chvíli trvá, než si pohyby smyčcem člověk zažije, ale pak už je to velmi snadné a zábavné. Pakliže nepřeskočíte první krok, systém vás nejprve provede krátkým tutoriálem, díky kterému se lépe seznámíte s citlivostí a způsobem ovládání. V tuto chvíli je na výběr ze 16 různých skladeb od Beethovenovy Ódy na radost, přes Kánon D dur Johanna Pachelbela, který jsem měl to potěšení si zahrát, až po známé Amazing Grace. Pokud vám ani jedna ze skladeb nevyhovuje, můžete tvořit volně pomocí volby Freestyle a nechat se příjemně doprovázet AI smyčcovým ansámblem. Svůj koncert si můžete i zaznamenat a pak se pochlubit přátelům a známým.

Google Arts & Culture má také speciální výstavu o violoncellu a houslích, která má uživatelům pomoci ještě lépe porozumět těmto smyčcovým nástrojům. Stránka inspiruje lidi, aby se dozvěděli více o fascinujícím světě hudby a hudebních nástrojů z různých zemí. Viola the Bird představuje další příjemný a poučný hudební zážitek z experimentů společnosti Google s umělou inteligencí.

Dnes nejčtenější

.