Zavřít reklamu

Evropský parlament učinil další krok směrem k požadavku, aby výrobci vybavovali telefony, tablety a další typy zařízení vyjímatelnými a vyměnitelnými bateriemi. Začátkem tohoto týdne přijala Rada Evropské unie nové nařízení, které „zpřísňuje pravidla udržitelnosti baterií“. Nařízení se týká celého jejich životního cyklu a klade si za cíl zajistit bezpečnost a udržitelnost.

Pokud jde o spotřebitele, nařízení tvrdí, že „přenosné baterie zabudované do spotřebičů by měly být do roku 2027 vyjímatelné a vyměnitelné koncovým uživatelem“. Evropská komise uvádí, že výrobci, včetně společností Samsung, Apple a dalších, by měli mít dostatek času na to, aby do roku 2027 přizpůsobili svůj hardware a design tak, aby nová nařízení EU splňoval.

Znamená to však, že se vrátí vyměnitelné, vyjímatelné baterie bez nástrojů v tradičním slova smyslu? Nikoli nutně. Pokud jde o návrh EU, přenosná či chceme-li vyměnitelná baterie je taková, kterou může koncový uživatel vyjmout s použitím komerčně dostupných nástrojů a bez nutnosti specializovaného nářadí, není-li poskytováno zdarma, tepelné energie nebo rozpouštědel k její demontáži.

Cílem je tedy snaha EU usnadnit výměnu baterií, v předpisech ovšem není uvedeno, že by uživatelé měli mít možnost vyměnit baterie bez jakéhokoli vybavení. Konstrukce telefonů, které umožňují výměnu baterií bez použití nářadí v tradičním smyslu, se proto nemusí vrátit ani v roce 2027, ani později. Přesněji řečeno, EU požaduje, aby výrobci zařízení usnadnili výměnu baterií pomocí komerčně, běžně dostupných nástrojů a pokud to není možné, poskytovali patřičné vybavení zdarma. Nařízení však opět nezmiňuje, zda je nutné samotné baterie vyměnitelné uživatelem vracet.

Samsung má výhodu

Společnost Samsung se již novým pravidlům EU přiblížila. Baterie, které napájejí telefony Galaxy uvedené na trh v roce 2023, již nejsou přilepeny k rámu, ale umístěny ve speciálních lepicích pouzdrech a uživatelé je mohou vyjmout bez použití horkovzdušné pistole nebo chemie. Pravdou je, že ačkoli se baterie Samsung díky této změně nyní vyměňují snadněji, proces demontáže, počínaje skleněným zadním panelem telefonu, není nic jednoduchého. Je ovšem možné, že korejský gigant s příchodem roku 2027 nebude muset provádět jakékoli zásadnější konstrukční změny, ve snaze vyhovět požadavkům Evropské komise.

Kromě vyměnitelnosti stanovila Evropská komise pro výrobce baterií nové cíle týkající se sběru odpadu. Konkrétně 63 % do konce roku 2027 a 73 % do konce roku 2030. Rovněž má být dosaženo 50% využití lithia a cíl 80% účinnosti recyklace niklkadmiových baterií do roku 2027.

Dnes nejčtenější

.