Zavřít reklamu

Společnost Samsung byla vždy známá nejen svými inovacemi na poli hardwaru, ale výrazně investuje také do oblasti softwaru. Pokrok v této sféře můžeme jasně sledovat například na vývoji špičkové grafické nadstavby pro mobilní zařízení produktové řady Galaxy. Jak vypadala postupná evoluce grafické nadstavby One UI od Samsungu?

Ještě před uvedením One UI vyzkoušela společnost Samsung hned několik vlastních uživatelských rozhraní, jako bylo například TouchWiz, Nature UX nebo třeba Samsung Experience. Tyto verze se ale často potýkaly s nejrůznějšími nedostatky, a uživatelé s nimi často nebyli příliš spokojeni.

Postupem času ale Samusung své vlastní uživatelské rozhraní přepracoval, přidal nové prvky, a zanedlouho byla na světě první verze One UI. Ta se oficiálně představila spolu s příchodem smartphonů Samsung Galaxy S9 a Samsung Galaxy Note 9, a vycházela z operačního systému Android 9.0 Pie. Samotné rozhraní se vyznačovalo přepracovaným designem se zaoblenými ikonami, zjednodušenými nabídkami a zaměřením na používání jednou rukou, s postupem času pak průběžně přicházely nové aktualizace, které si nyní v kostce shrneme.

Samsung Galaxy S9/S9+ (2018)

S příchodem operačního systému Android 9.0 si uživatelské rozhraní One UI odbylo svou premiéru. Přineslo charakteristické zaoblené ikonky, zjednodušená menu nebo třeba možnosti přizpůsobení pro používání v jedné ruce.

Samsung Galaxy S10/S10+/S10e (2019)

Součástí modelů Galaxy S10, Galaxy S10 + a Galaxy S10e byla grafická nadstavba One UI. Ta přinesla další vylepšení uživatelského rozhraní spolu s vylepšenou navigací systémem nebo celosystémového tmavého režimu.

Samsung Galaxy Note 10/Note 10+ (2019)

Řada Galaxy Note 10 byla uvedena na trh s grafickou nadstavbou One UI, která vycházela z operačního systému Android 9.0 Pie. Ani zde se po designové stránce příliš mnoho nezměnilo, přibyly ale funkce, jako třeba vylepšená integrace pro stylus nebo rozšířené nástroje pro produktivitu.

Samsung Galaxy S20/S20+/S20 Ultra (2020)

Spolu s produktovou řadou smartphonů Galaxy S20 bylo představeno uživatelské rozhraní One UI 2.0 založené na operačním systému Android 10. Přineslo plynulejší animace, zdokonalené vizuální prvky a kromě jiného také vylepšení optimalizace výkonu.

Samsung Galaxy Note 20/Note 20 Ultra (2020)

Produktová řada smartphonů Galaxy Note 20 byla uvedena na trh s grafickou nadstavbou One UI 2.5 založeným na operačním systému Android 10. Přinesla nové funkce, jako třeba bezdrátový režim DeX, vylepšené funkce pro stylus S Pen nebo třeba vylepšené poznámky Samsung Notes.

Samsung Galaxy Z Fold 2 (2020) a Galaxy Z Flip (2020)

Obě zařízení, zmíněná v nadpisu, byla uvedena na trh s grafickou nadstavbou One UI 2.5 založeným na operačním systému Android 10. Grafická nadstavba One UI nabídla prostředí přizpůsobené pro skládací zařízení a optimalizovala rozhraní pro různé konfigurace displeje.

Samsung Galaxy S21/S21+/S21 Ultra (2021)

Produktová řada Galaxy S21 byla uvedena na trh s grafickou nadstavbou One UI 3.0 založenou na operačním systému Android 11. Obsahovala další vylepšení designu, aktualizované ikony aplikací, vylepšené nastavení soukromí a rozšířené widgety.

Samsung Galaxy S20 FE (2021)

Model Galaxy S20 FE obdržel aktualizaci One UI 3.1 založenou na operačním systému Android 11. Zmíněná aktualizace přinesla nové funkce a vylepšení, včetně vylepšeného rychlého sdílení, vyššího výkonu a dalších funkcí fotoaparátu.

Samsung Galaxy S21 FE (2022)

Smartphone Galaxy S21 FE byl uveden na trh s grafickou nadstavbou One UI 4. Ta přinesla nové funkce a vylepšení včetně vylepšené funkce Quick Share, zvýšeného výkonu a dalších funkcí fotoaparátu.

Samsung Galaxy S22/S22+/S22 Ultra (2022)

Samsung Galaxy S22 byl uveden na trh s grafickou nadstavbou One UI 4.1 založenou na operačním systému Android 12. Zařízení získalo stejné funkce a vylepšení jako starší zařízení.

Samsung Galaxy Z Flip4 & Galaxy Z Fold4 (2022)

Společnost Samsung poprvé představila grafickou nadstavbu One UI 4.1.1 a operační systém Android 12L pro smartphony Galaxy Z Fold 4 a Flip 4. Android 12L je v podstatě určen pro zařízení s velkým displejem, jako jsou skládací zařízení a tablety. Přinesl funkci „hlavního panelu“ a několik optimalizací aplikací pro velký displej.

Samsung Galaxy S23/S23+/S23 Ultra (2023)

Smartphone Samsung Galaxy S23 byl uveden na trh s grafickou nadstavbou One UI 5.1, která vycházela z operačního systému Android 13. One UI 5.1 obsahuje několik nových funkcí, jako je přizpůsobení zamykací obrazovky a snadnější správa aplikací na pozadí.

Budoucnost One UI

V letošním roce by měla společnost Samsung představit novou aktualizaci grafické nadstavby One UI – One UI 6.0. Ta bude částečně vycházet z předchozích verzí, a k dispozici by měla být již v průběhu letošního srpna. Ještě před plnou verzí by ale Samsung měl vydat betaverze aktualizací pro příslušná zařízení. Jako první by v tomto směru měl přijít na řadu Samsung Galaxy S23.

Dnes nejčtenější

.