Zavřít reklamu

Společnost Meta, pod níž patří například Facebook nebo Instagram, včera spustila přímého konkurenta Twitteru s názvem Threads (česky Vlákna). Uživatelé mohou zveřejňovat texty (o délce až 500 znaků, o 220 více než u Twitteru), fotografie/obrázky a až 5minutová videa a „lajkovat“, komentovat a sdílet zprávy ostatních lidí. Nová platforma je prozatím dostupná zhruba ve 100 zemích světa, včetně USA, Kanady, Velké Británie, Austrálie nebo Japonska.

A i přes omezenou dostupnost se do „Vláken“ za prvních 7 hodin zaregistrovalo 10 milionů lidí. Pochlubil se tím sám šéf Mety Mark Zuckerberg. Toto je nejnovější aktualizace na jeho stránce; předchozí dvě odhalily 2 miliony registrací za první 2 hodiny a 5 milionů za první 4 hodiny.

Rychlá matematika odhalí, že každou sekundu se do Threads zaregistruje 250 až 350 lidí. Toto číslo by pravděpodobně bylo vyšší, kdyby byla nová mikroblogová platforma spuštěna i v zemích Evropské unie, její regulatorní úřady však včera uvedly, že Meta pracuje na tom, aby platforma vyhovovala nařízení GDPR. Lze tak očekávat, že v EU bude zpřístupněna v dohledné době.

Zuckerberg tvrdí, že cílem Threads není jen být alternativou k Twitteru. Brzy podle něj bude kompatibilní s otevřeným protokolem ActivityPub, což znamená, že bude interoperabilní se sociální sítí Mastodon a redakčním systémem WordPress. To umožní nové typy spojení mezi lidmi, které v současných populárních aplikacích sociálních médií nejsou možné.

Nová platforma je v podporovaných zemích dostupná ke stažení v obchodech Google Play a App Store i existuje i její webová verze (threads.net). Nejjednodušším způsobem, jak se k ní připojit, je prostřednictvím stávajícího účtu Instagramu. Služba má brzy získat další funkce, jako jsou navrhované příspěvky, robustnější vyhledávací funkce nebo jednodušší navigace pro sledování trendů v reálném životě (obdoba hashtagů). Uvidíme, jestli časem v popularitě překoná Twitter, našlápnuto má k tomu každopádně více než dobře.

Dnes nejčtenější

.