Zavřít reklamu

Mnozí z nás vyrážejí na dovolenou, v rámci které podnikáme nejrůznější cesty za odpočinkem či dobrodružstvím a skvělými zážitky. Aplikace Fotky Google samozřejmě není věc neznámá. Může však posloužit jako skvělý nástroj pro zachování vzpomínek, přičemž disponuje množstvím funkcí a vychytávek, které vám mohou celý proces organizování, úpravy i sdílení značně zjednodušit a zpříjemnit.

První výhodou Fotek Google je, že ke svému obsahu můžete přistupovat prakticky z jakéhokoli zařízení. Mobilní aplikace je integrována ve všech telefonech se systémem Android, k dispozici je ale i majitelům iOS, kteří si ji ovšem musí stáhnout prostřednictvím App Store. Využít lze také webovou verzi, která sice není tak bohatá na funkce, ale vše potřebné pro většinu situací zde najdeme. K nahrávání i zálohování fotografií a videí do Fotek Google je navíc možné použít aplikaci Disk Google, která se může starat i o synchronizaci vybraného umístění ve vašem PC nebo Macu.

Podle nároků je na výběr i z několika voleb kvality, ve které se budou vaše zvěčněné zážitky ukládat. To oceníte při nedostatku místa i v případě, že primárně své výstupy prohlížíte na obrazovce telefonu, tabletu nebo notebooku a neplánujete tisk větších formátů. Na druhou stranu, zvolíte-li Původní kvalitu, vždy budete mít po ruce fotografie a videa tak, jak byly pořízeny. Samozřejmě je otázkou v jakém rozlišení fotíte či natáčíte, mluvíme-li o běžném využití, kdy většina fotoaparátů chytrých telefonů i přes vysoké hodnoty megapixelů ve výstupu pořizuje 12Mpx snímky, pak by vám přinejmenším zpočátku základní kapacita 15GB měla stačit.

Při nahrávání fotografií a videí můžete používat doporučení umělé inteligence, ořezávat, využít rozostření pozadí u portrétů, upravovat barvy, jas i kontrast, HDR, bílý bod, stíny a samozřejmě také používat vestavěné filtry, přičemž je vše přístupné skrze přehledné a jednoduché rozhraní, takže při úpravách nebudete tápat, co kde najít. Některé z funkcí nebo jejich rozšíření jsou k dispozici v rámci placeného tarifu Google One, který ovšem na druhou stranu vedle vychytávek, jako je třeba Kouzelný zmizík, Černobílé pozadí nebo rozšíření možností tvorby koláží pomocí Stylů, navýší kapacitu vašeho uložiště ve variantě Basic ze zmíněných 15 GB na 100 za 14,99 Kč za první měsíc a poté za 59,99 korun měsíčně, což není nijak nepřívětivá cenovka. Další tarify posunou datovou laťku výše u Standardu na 200GB za 79,99 Kč měsíčně a patříte-li mezi opravdu náročné uživatele, předplatné Premium vám poskytne celé 2 TB prostoru za 299,99 Kč za měsíc. Vedle opravdu široké nabídky úprav, dokáží Fotky Google vytvářet kromě koláží i různé animace a dokonce filmy. Šikovná je také integrace funkce Google Lens, která zprostředkovává rychlé vyhledávání informací o produktech a vizuální shody na webu nebo skenování QR kódu z existujícího obrázku.

Jakmile začnete plnit svou knihovnu, spustí aplikace strojové učení Google, díky čemuž získáte množství předpřipravených návrhů, které si můžete, pakliže se vám budou líbit, uložit. Velmi příjemná je detekce podobných fotografií, jako například ty, kde se vyskytuje obloha, les, jídlo nebo lidé, což opět usnadňuje další práci a zjednodušuje výběr, pakliže chcete vytvořit například sekvenci s konkrétními objekty nebo prostředím. Fotky Google disponují dokonce inteligentním rozpoznáváním obličejů z nahraných snímků, takže jakmile k osobě přiřadíte jméno, lze pak snadno pomocí zadání do vyhledávacího panelu zobrazit všechny fotografie, na kterých je vybraný člověk.

Síla je i ve sdílení

Po stránce možností sdílení patří Fotky Google mezi jedny z nejlepších aplikací svého druhu v obchodě Google Play. Možné je vytvářet sdílená alba obsahující to nejlepší z vaší produkce, pozvat ostatní ke spolupráci, zahájit konverzaci o albu s komentáři i lajky, ale také vypnout sdílení odkazů kvůli ochraně soukromí nebo dostávat upozornění na nové aktivity u sdíleného alba. Funkce Sdílet s partnerem udržuje vaši galerii synchronizovanou s vaší milovanou osobou. Kompletní postup nastavení najdete na stránkách podpory Google.

V takzvané Uzamčené složce můžete také soukromé fotografie a videa uchránit před zvědavýma očima. V tomto případě ovšem aplikace mediální soubory z tohoto umístění nezálohuje, takže na jiných zařízeních k nim nemáte přístup. Pokud aplikaci odinstalujete, dojde tak k odstranění obsahu Uzamčené složky. Jedná se o lokální řešení, které v telefonu funguje offline.

Aplikace Fotky Google je vybavena také poměrně schopným vestavěným videoeditorem, který nabízí standardní nástroje pro úpravy, jako je ořez, možnost úpravy jasu, kontrastu, bílého bodu, různé filtry a další možnosti. Pro rychlou úpravu běžného videa z dovolené je to dostačující, máte-li ovšem o něco vyšší nároky, je rozhodně lepší sáhnout po specializované střižně.

Velmi dobře zpracovaný průvodce všemi základními obsaženými funkcemi aplikace je k dispozici na stránkách podpory Google, kde můžete vyhledat patřičný oddíl s informacemi o postupu nastavení od vytváření a úpravy fotoalb, přes Vyhledávání a správu vzpomínek až ke zmíněnému Skrytí citlivých fotek a videí nebo návodu jak fotky importovat.

Fotky Google v Google Play

Dnes nejčtenější

.