Zavřít reklamu

Sezóna dovolených odstartovala, a tak otázka, jak je to s roamingem a jeho cenami, nabývá na aktuálnosti. V rámci EU je situace poměrně přehledná. Platí zde totiž takzvané „roam like at home“, což praxi znamená, že se nemusíte obávat dalších poplatků nad rámec sazeb, které jsou vám běžně účtovány doma. Ať už voláte do mobilních sítí nebo na pevné linky, posíláte sms či využíváte datových služeb k prohlížení webu nebo streamování, v zásadě zaplatíte v rámci unie totéž, co v domovském státě. Důležité je, že to platí také pro příchozí hovory a textové zprávy, takže se nemusíte zdráhat přijmout hovor třeba od člena rodiny nebo bezradného kolegy z práce, který vás zrovna zastupuje.

Co se vlastně považuje za roaming?

Jde o využívání mobilního telefonu během cest do zahraničí z místa, kde žijete nebo třeba studujete a trávíte zde tedy větší díl času. Překročíte-li v rámci EU hranice konkrétního státu, obdržíte od operátora textovou zprávu, že se nacházíte v zahraničí společně s informacemi o takzvaném přiměřeném využívání roamingových služeb, odvíjejícím se od zmíněné převažující lokality, kde žijete.

Pokud se například přestěhujete někam do zahraničí a rozhodnete si ponechat původní SIM kartu, mohou vám být naúčtovány ze strany operátora dodatečné poplatky. I ty jsou však omezeny podle pravidel přiměřeného využívání. Pro případ dovolené, to ovšem není relevantní. Se zmíněným přiměřeným používáním jsou spojeny jisté limity, které se ale nevztahují na hlasová volání ani textové zprávy, jež vám budou účtovány stejně jako na domácí půdě, nýbrž pouze na data. Zde může být situace odlišná v závislosti na typu vaší smlouvy s operátorem. Ve většině případů se vás to ale nedotkne, a pokud ano, půjde o příplatek ve výši velkoobchodní ceny za datové přenosy v EU, jež činí 1,8 € plus DPH za 1 GB v roce 2023, přičemž se tato sazba bude nadále snižovat až 1 € za GB pro rok 2027.

Až doposud byla řeč o tarifech, pokud však využíváte předplacenou kartu, jsou podmínky prakticky totožné, pouze je-li vaše domácí cena za 1 GB dat nižší než 2 €, můžete se dočkat uplatnění limitu ze strany vašeho operátora, který podléhá zmíněné ceně 1,8 € za 1 GB dat.

A co k roamingu říkají hlavní operátoři v České republice?

T-Mobile sděluje vše velmi jednoduše. Na území EU a Velké Británie „jednoduše voláte, píšete a datujete přesně podle vašeho domácího tarifu. Ať už využíváte paušál nebo předplacený Twist“. K dispozici je i přehledná mapka, kde lze vyhledat konkrétní destinaci a dozvědět se více. Pokud budete cestovat po zemích Evropské unie, včetně oblíbeného Chorvatska, pak na vás nečeká žádné překvapení. Na stránce najdete: „Tady jsme roamingové příplatky zrušili – nezaplatíte ani korunu navíc! Příchozí i odchozí hovory, SMS a MMS vás tedy stojí úplně stejně, jako byste služby využívali v ČR. A totéž platí i pro připojení k internetu, jako doma.“ Bude-li se jednat o kteroukoliv jinou lokalitu, lze ke zjištění potřebných informací využít aplikaci Můj T-Mobile nebo zavítat na stránku Roaming na t-mobile.cz.

Vodafone vás také potěší prakticky stejným vyjádřením, pokud jde o země EU a Velkou Británii: „V celé EU i ve Velké Británii voláte na česká čísla, píšete a datujete za ceny jako doma. Nic neplatíte ani za příchozí hovory. Roaming máte zapnutý automaticky.“ Pokud jde o ostatní země, operátor nabízí několik tarifů i možnost nastavit si limity útraty. Opět je nejlepší cestou navštívit stránky Vodafone a zvolit řešení, které vám s ohledem na vybranou destinaci a vaše potřeby bude nejvíce vyhovovat. Stejně jako u T-Mobilu i zde lze totéž řešit pomocí aplikace Můj Vodafone.

Ani poslední z velké trojky vás v rámci EU nezklame. Na stránkách O2 lze najít seznam zemí, pro které platí stejná pravidla jako v rámci unie, mezi které vedle Velké Británie patří třeba také Island nebo Norsko. Operátor vás na stránce Roaming a volání do zahraničí přivítá slovy: „Mobilní data, která máte ve svém tarifu, můžete bez starostí čerpat i v zóně EU. V rámci ní voláte a posíláte SMS za stejných podmínek jako v ČR.“ Ani zde nechybí stejná nabídka řešení pomocí aplikace Moje O2, bližší informace získáte třeba i prostřednictvím WhatsAppu nebo přes Messenger. Podmínky a ceny služeb mimo lokalitu EU a další vybrané země lze prověřit na webu O2.

Pozor na země mimo EU a cestování letadlem nebo lodí

Mimo EU a zemí Evropského hospodářského prostoru EHP, mezi něž patří zmíněný Island, Norsko a také Lichtenštejnsko, domácí pravidla roamingu neplatí, ovšem někteří operátoři do výčtu kromě EU a EHP zahrnují i další země. V každém případě mimo tuto zónu mohou být náklady na roaming, zvláště ten datový, poměrně vysoké, takže rozhodně stojí za to projít informace daného operátora vztahující se k vaší destinaci.

Někteří operátoři se specializují na pokrytí na cestách. Pakliže využijete jejích sítí při cestování letadlem nebo lodí, je také třeba počítat s náklady na roaming, přičemž seznam roamingových partnerů daného operátora lze opět najít na jeho stránkách, ať už jde o T-Mobile, Vodafone nebo O2.

Dnes nejčtenější

.