Zavřít reklamu

Jako spotřebitele nás obvykle přejde dobrá nálada, když zaslechneme, že se něco „škrtí“. To může znamenat například to, že mobilní operátoři omezují naše data a ztrpčují nám náš online život. Takovéto praktiky řada lidí vidí jako nespravedlivé a obtěžující.

Existují však i jiné typy „škrcení“ a z pohledu vývojáře většinou dávají smysl. Jedním z nich, se kterým se mohou setkat uživatelé androidových telefonů, je „škrcení aplikací“ (app throttling), které může ovlivnit výkon každodenních aplikací v telefonu. To sice zní špatně, řada výrobců včetně Samsungu to však přijala jako běžnou praxi. Pokud chcete vědět více, čtěte dál.

Co je omezování výkonu aplikací

Ke snižování výkonu aplikací dochází, když si výrobci vyberou konkrétní aplikace a změní způsob, jakým tyto aplikace na jejich telefonech interagují s procesorem a grafickým čipem. Výrobci výkon těchto aplikací omezují proto, aby snížili množství zdrojů, které tyto aplikace mohou čerpat z hardwaru zařízení.

Pokud je výkon aplikace náhle přiškrcen, může začít fungovat pomaleji. Projevuje se to například delší dobou načítání jejich aktivit. Pokud hrajete hru, pravděpodobně budete častěji narážet na problémy s frameratem.

Toto omezování výkonu aplikací není jen teorií. Jihokorejští těžaři dat loni zjistili, že Samsung omezil výkon více než 10 000 aplikací, a to nejen u svých nejnovějších telefonů, ale i u těch několik generací starých. Korejský obr přiznal, že tomu tak skutečně bylo, a zdůraznil, že nemá v úmyslu s tím přestat a že uživatelé s tím nemohou nic dělat. Nedlouho poté se přišlo na to, že tuto praktiku používá i OnePlus. Mezi „přiškrcené“ aplikace patřily mimo jiné Netflix, Office Suite nebo TikTok.

Hlavní důvody omezování výkonu aplikací

Proč tedy výrobci omezují výkon aplikací, zejména těch herních? Je za tím hned několik důvodů. Tím prvním je snaha držet na uzdě teplo. Náročné aplikace, zejména ty, jež zobrazují velké množství videí, či ty, které potřebují dostatek energie ke spouštění her, neustále čerpají zdroje, když jsou aktivní. Kvůli tomu procesor a grafický čip vašeho telefonu pracuje usilovněji a produkuje více tepla. Zvýšené teplo zpomaluje výkon, poškozuje hardware, má neblahý vliv na kapacitu baterie a způsobuje padání.

Dalším důvodem je šetření baterie. Když aplikace používají méně energie, nespotřebovávají tolik výdrže baterie. A výdrž baterie je pro mnoho spotřebitelů velmi důležitá. Výrobci tak zkoušejí různé triky, které pomáhají baterii šetřit. Jedním z těchto triků, který funguje velmi dobře, je omezení toho, co aplikace mohou dělat. Škrcení výkonu aplikací se tedy stalo řešením, které šetří baterii a je možné je implementovat nebo upravit prostřednictvím aktualizací operačního systému.

Výrobci také omezují výkon aplikací proto, aby prioritizovali důležitější funkce. Aplikace, které z procesoru a grafického čipu „tahají“ hodně prostředků, jsou obvykle ty primárně zaměřené na zábavu, ať už jde o hraní her, nebo streamování mediálního obsahu. Váš telefon má ale řadu základních funkcí, které si zaslouží vyšší prioritu, pokud jde o zdroje. Jsou to například předinstalované aplikace, které spravují soubory, bezpečnostní aplikace nebo software operačního systému, který řídí uživatelské rozhraní. Je několik způsobů, jak výrobci upřednostňují funkce, které potřebují nejvíce zdrojů. Jedním z nich je omezení nepotřebných aplikací, aby se uvolnilo více zdrojů pro procesy, které je potřebují.

Pak je tu ještě jeden důvod, který však není tak „čistý“ jako výše zmíněné. Jde o jistou neupřímnost, pokud se jedná o benchmarky. Výrobci včetně Samsungu totiž mohou zveřejňovat benchmarky pro neškrcené aplikace, aby ukázaly výkon, ovšem se skrytým upozorněním, jež říká: „Ne všechny vaše aplikace budou fungovat tak dobře, a čím je aplikace náročnější, tím je pravděpodobnější, že nebude schopná dosáhnout limitů toho, co náš nový hardware dokáže.“

Mnohým by se to mohlo zdát jako podvádění. Výrobci zveřejňují výsledky, kterých řada jejich aplikací není schopna dosáhnout ani za optimálních podmínek. Srovnávací weby stále řeší, jak na to mají reagovat, a některé dokonce zakazují modely telefonů, o nichž je známo, že omezují výkon aplikací.

A co omezování výkonu procesoru?

Omezování výkonu procesoru je dalším termínem pro omezování výkonu aplikací, který se zaměřuje na hardware a měření výkonu. Je to jiný způsob, jak se dívat na snižování výkonu aplikací, praxe je však stejná.

Praxe omezování výkonu tu zůstane

Je nanejvýš pravděpodobné, že praxe omezování výkonu nikam nezmizí. Z řady výše popsaných důvodů je to výhodné nejen pro výrobce telefonů, ale i uživatele. I když není jasné, kolik výrobců „to“ dělá, zdá se, že jde o poměrně běžnou praxi. Koneckonců, většina uživatelů si efektů škrcení výkonu nevšimne nebo je jim jedno, když se o tom dozvědí, zejména pokud díky tomu získají lepší výdrž baterie.

Dnes nejčtenější

.