Zavřít reklamu

S tím, jak přibývá smartphonů, tabletů i routerů s podporou 5G, přibližujeme se době, kdy tento vysokorychlostní typ připojení bude představovat běžný standard. Jak je to ale s pokrytím v rámci České republiky? Přestože se do potřebné infrastruktury hodně investuje, budete možná překvapeni množstvím lokalit, kde se prozatím ke 5G nepřipojíte. Tři hráči na našem trhu poskytují následující údaje.

O2

Pokud jde o O2, lze sledovat poměrně slušné přírůstky v oblasti Středočeského kraje a poměrně dobře je na tom také okolí Pardubic a Hradce Králové. V Čechách se pak soustřeďuje pokrytí okolo větších měst jako Plzeň, České Budějovice, Ústí nad Labem nebo Liberec. 5G však pokrývá i oblasti s menší hustotou obyvatel například Františkovy Lázně a okolí, Strakonicko nebo Třeboň. Na Moravě a Slezku jsou na tom uživatelé s příjem 5G nejlépe v Olomouci a okolí i sousedních městech jako Přerov nebo Prostějov. Paradoxně v Brně situace příliš dobrá není a v okrajových částech s 5G od O2 počítat nelze. Také Ostrava by na tom mohla být lépe, i když je tam situace o poznání lepší než bezprostředním okolí největšího moravského města. Na druhou stranu je třeba uznat, že dochází ke zlepšení a míst s pokrytím na mapě O2 přibývá.

Vodafone

Při pohledu na mapu pokrytí operátora se známým červeným logem, člověk získává dojem, že je výčet lokalit poměrně slušný. Ovšem plocha pokrytí není tak souvislá jako v případě O2 a oblasti bílých míst je pořád dost. Opět se logicky setkáváme s největší dostupností v Praze a okolí. Dále se signál Vodafonu soustřeďuje okolo větších měst, jako již zmíněná Plzeň nebo České Budějovice, narozdíl od O2 však Vodafone dominuje například v Jihlavě i okolí a také obyvatelé či návštěvníci Brna budou zřejmě spokojenější s nabídkou tohoto operátora. Olomouc samotná na tom není nejhůře, ale mapa je v jejím sousedství mnohem děravější. Situace v Ostravě je více méně srovnatelná, ovšem směrem na východ k Orlové je pokrytí mnohem lepší než u konkurence.

T-Mobile

A jak je na tom „růžové Téčko“ T-Mobile? Začneme-li opět u hlavního města, pak u T-Mobilu při bližším pohledu najdeme ostrůvky bez pokrytí, které do určité míry vykrývají bílá místa na mapě stověžatého velkoměsta od Vodafonu. Nejkompaktnější je pokrytí Prahy ze strany O2. Podíváme-li se na Čechy, opět se nejlépe připojíte ve větších městech, ale pokrytí jejich okolí už příliš široké není. V mnoha oblastech Čech je signál soustředěn podobně jako u Vodafonu. V okolí Ústí nad Labem a České Lípy nabídne T-Mobile lokality, které nenabídne buďto O2 nebo Vodafone. Na Moravě je Brno na srovnatelné úrovni s nabídkou O2 a jednoznačně vítězí Vodafone, Olomoucko není pokryto tak souvisle jako v případě obou konkurentů a pokud jde o Ostravu a její okolí najdeme bílá místa například poblíž Paskova, zatímco již zmíněná Orlová disponuje pokrytím, které u O2 chybí.

Celkově vzato pokrývá nejvíce plochy operátor O2, což ovšem, pakliže každodenně necestujete, není až tak zásadní, protože nejdůležitější je většinou mít k dispozici 5G signál v místě bydliště nebo v blízkosti zaměstnání a podobně. V mnoha lokalitách se operátoři doplňují a co nepokrývá jeden, nabídne druhý nebo třetí z hráčů. Pakliže se chcete ujistit, zda právě vaši lokalitu pokrývá daný operátor, stačí nahlédnout na stránky O2, Vodafone nebo T-Mobile.

Dnes nejčtenější

.