Zavřít reklamu

Nejlepší telefony Samsungu jsou dodávány s režimem DeX, což je nedoceněná ale skutečně užitečná funkce, která promění váš telefon v miniaturní počítač, pokud tedy máte přístup k monitoru, klávesnici a myši. Samsung není první společností, která se s takovým režimem vytasila, protože na něčem podobném pracovala i řada dalších výrobců zařízení s Androidem. Samotný Google na režimu skryté plochy v Androidu pracuje již několik let a mohl by s ní konečně přijít s řadou Pixel 8. 

Samsung DeX tedy umožňuje rozšířit zařízení na prostředí podobné stolnímu počítači. Samsung poprvé funkci přidal do chytrých telefonů Samsung Galaxy S8 a S8+, a to už v roce 2017, a nadále tuto funkci podporuje na všech svých nejnovějších vlajkových smartphonech, včetně řad Galaxy S, Note, Galaxy Tab S nebo Galaxy Z Foldech. Galaxy A90 5G byl pak první telefon řady Galaxy A, který podporu této funkce také dostal.

DeX v podání Googlu 

Nejnovější únik informací o vlajkových telefonech Google Pixel plánovaných pro letošní rok naznačuje podporu alternativního režimu USB DisplayPort. Ten by měl umožnit připojit Pixely 8 k externímu monitoru přes USB-C. Google už provedl některá vylepšení režimu pracovní plochy systému Android v systému Android 13 QPR1 a bylo zjištěno i to, že je přítomen v systému Android 14.

V režimu pracovní plochy se místo zrcadlení obsahu domovské obrazovky v telefonu spustí verze systému Android, která se blíží vzhledu pracovní plochy počítače a je doplněná o hlavní panel v dolní části. Pokud funkci Google přidá do Androidu, znamenalo by to, že by jej v budoucnu mohli používat i další výrobci zařízení s Androidem, čímž by v tomto ohledu narostla Samsungu jasná konkurence. Jistě zde ale budou kladeny jisté nároky na použitý čip a bude tak k dispozici jen ve vlajkových modelech.

Apple nečeká, Apple na podobnou funkci kašle 

Kdyby s podobnou funkcí přišel i Apple, jistě by to ocenilo množství uživatelů iPhonů i iPadů. To navíc když vezmeme v potaz, že má vlastní operační systém macOS pro počítače Mac. Dá se tedy věřit tomu, že by to bylo skutečně skvěle odladěné řešení. Co by to ale znamenalo? Jasnou kanibalizaci prodejů Maců, což logicky společnost nechce. IPhony i tak prodává jak rohlíky, a podobnou funkcionalitou je vlastně propagovat nepotřebuje. Prodeje počítačů ale stabilně klesají napříč celým segmentem, a tímto by je ještě oslabil.

Dočkáme se tedy někdy podobné funkce i v případě mobilních zařízeních Applu? Zcela určitě ne. Místo toho přejímají jeho iPady jen některé funkce macOS a obráceně, kdy iPhony nejsou do desktopového světa puštěny vůbec. Jenže nejlepší (a pro zákazníka nejhorší) na tom je, že to Applu pořád prochází a jistě i nadále bude. Ano, je to okrajová funkce, ale určitě by i tak mnoha uživatelům pomohla nejen v nouzi, ale i pokud vyloženě nepotřebují počítač. 

Dnes nejčtenější

.