Zavřít reklamu

Ať už jste šťastnými majiteli nového stroje, nebo má ten váš už přece jen něco za sebou, možná jste přes veškerou běžnou péči narazili na některý z následujících problémů, což ostatně může být i vlastnost systému. To samozřejmě může kazit zážitek z jeho používání nebo ho v některých případech dokonce znemožnit. Zde vám tak nabízíme řešení těch nejběžnějších problémů Androidu, na které můžete narazit.

Telefon nabírá šnečí tempo

Ano, každý kus hardwaru se postupem času opotřebovává, s čímž souvisí i celková kondice a potažmo také rychlost. Je tu i skutečnost, že některé aplikace mohou klást na výkon telefonů poměrně velké nároky a pokud nevlastníte zrovna vlajkovou loď, mohou dát tomu vašemu docela zabrat. Existuje však způsob, jak dát zařízení šanci se rychlostně pozvednout. Lze toho dosáhnout omezením zbytečných procesů na pozadí, ale také třeba volbou „light“ verzí vašich oblíbených aplikací. Jestliže se neobáváte trochu hlubšího ponoření do systému, můžete zařízení pomoci i změnou rychlosti animací v nástrojích pro vývojáře.

Bloatware, nepřítel pořádku

Systém Android, který se vám dostává do rukou ve vašem smartphonu, s největší pravděpodobností obsahuje větší či menší množství předinstalovaného softwaru, pro nějž nebudete mít využití a mnohdy o něj ani nestojíte. Přitom ale zabírá drahocenné místo a podílí se na úrovni celkové přehlednosti i uspořádání pracovního prostoru vašeho zařízení. To ovšem neznamená, že jej nemůžete odstranit nebo v horším případě alespoň skrýt. Cesta k řešení se nachází v nastavení systému, v sekci Aplikace. U většiny lze aplikovat klasický postup Odinstalovat, v případě, že vám systém tuto možnost nenabízí, můžete se uchýlit k volbě Deaktivovat.

Písmenka mrňavá a mrňavější

Stává se vám, že často mhouříte oči ve snaze přečíst si příchozí zprávu, mail nebo jakýkoli obsah displeje? Možná nosíte brýle a zrovna je nemáte po ruce. Lékem je zvětšení velikosti písma. Dosáhnete jej tak, že vstoupíte do sekce Přístupnost a dále ve Zobrazení vyberete nastavení, které vám bude nejvíce vyhovovat.

Udeřil mráz, zařízení zamrzá

Situace, která nepotěší žádného majitele. Stahujete a najednou telefon přestane reagovat nebo z nějakého důvodu nejde vůbec spustit. I když to může působit děsivě, nutně hned nemusíte spěchat do nejbližšího servisu. Nejprve stojí za to vyzkoušet takzvaný tvrdý reset. V závislosti na typu zařízení toho lze docílit dlouhým stiskem tlačítka zapnutí nebo jeho kombinací s tlačítkem pro snížení, popřípadě zvýšení hlasitosti. Budete-li úspěšní, nezalekněte se vyběhnuvšího nezvyklého menu a jen zařízení spusťte. Pakliže se kýžený efekt nedostaví, dejte svému zařízení ještě šanci. Několik v hodin na nabíječce může pomoci a pak se o resetování pokuste znovu. Pokud ani to nepomůže, nezbývá, než se obrátit na odborníka.

Energetický skon, baterie ztrácí výdrž

Životnost žádné baterie není věčná. Sledujete-li ale neobvykle rychlý úbytek energie, může být na vině vícero příčin, přičemž mezi ty vážnější patří možné napadení systému. Pokud jde ale o běžné opotřebení, lze životnost baterie ovlivnit několika opatřeními. Tím prvním je optimalizace nastavení displeje, který se na spotřebě významně podílí. Mnohdy postačí snížení jasu obrazovky a čas, kdy váš telefon zůstane mezi živými se citelně prodlouží. Jestliže na vašem zařízení běží Android 9 nebo vyšší, možnost nastavení jasu na adaptivní režim může být také nápomocná. Dalším možným krokem je omezení doby, po kterou zůstane displej zapnutý, ve chvíli kdy telefon odložíte nebo jej zrovna nepoužíváte. Další tip využijí majitelé zařízení se systémem Android 10 nebo novějším, u něhož volba tmavého režimu, alespoň pro určitý časový úsek dne, také ušetří množství spotřebovávané energie.

A nenabije se a nenabije

Už se vám stalo, že jste svůj telefon připojili k nabíječce a nic se nestalo? V mnoha případech to může být předzvěst vážného problému, který vlastními silami nevyřešíte, někdy však jde o vlastně docela banální záležitost, která má velmi prosté řešení. Než začnete hledat doklad o koupi a připravovat se na eventuální reklamaci, zkuste nejprve dobře zkontrolovat konektor USB a máte-li doma sprej se stlačeným vzduchem prostor portu profouknout nebo popřípadě opatrně vhodným předmětem vstup pročistit, je možné, že si tímto prostým postupem pomůžete.

Kam s ním aneb když dochází úložiště

Pokud nepatříte mezi skutečné poctivce, kteří udržují stav souborů přehledný a uspořádaný, pravděpodobně k úklidu přistoupíte až ve chvíli, kdy vás systém upozorní na nedostatek místa. Vždy se najde nějaké to procento odpadu, které nepotřebujeme nebo nechceme, ať už jde o nepovedené snímky nebo dávno neaktuální přílohy. Pravdou ovšem je, že v současné době 5G sítí a širokého přístupu k internetu, není zcela nutné mít vše uloženo lokálně v konkrétním zařízení. Systém Android nabízí množství možností využití cloudových úložišť, jež se dokáží synchronizovat i napříč platformami a ke svým souborům tak můžete přistupovat třeba i s počítače nebo skrze rozhraní chytré televize. Často zabírá hodně místa knihovna fotografií, takže tam stojí za to začít. Sáhnout lze například ke známe aplikaci Fotky Google a pro ostatní soubory využít Disk Google, Dropbox nebo jiné řešení, jichž je opravdu velké množství v obchodě Google Play.

Úvodní obrazovka podle gusta výrobce, ne vašeho

Úvodní obrazovky Androidů často až překypují množstvím prvků, které pravděpodobně vůbec nevyužijete nebo vám jednoduše nevyhovují ať už technicky nebo esteticky. S představami výrobce o tom, jak má vaše úvodní obrazovka vypadat se však smířit nemusíte a ani se ztotožnit s jeho vizuálním pojetím. Pomocí takzvaných „launcherů“ třetích stran lze vše maximálně přiblížit vašim potřebám i vkusu. V obchodě Google Play jich najdete takřka nepřeberné množství. Některé jsou velmi kvalitní a povedené, jiné méně, takže má rozhodně smysl zaměřit se i na jejich hodnocení a popřípadě pročíst některou z recenzí.

A přece se točí

Následující neduh je spíše otázkou patřičného nastavení a samozřejmě osobních preferencí, ale jste-li často svědky toho, že se orientace displeje vašeho telefonu mění jak se jí zachce, ale většinou jinak než byste potřebovali, pak je léčba jednoduchá. Vstupte do nastavení obrazovky a automatické otáčení nastavte do polohy vypnuto. Naskytne se-li v budoucnu situace, kdy budete svoji volbu chtít změnit, stačí displej pootočit a pomocí malé ikony rotace v rohu, možnost otáčení znovu povolit.

Konec dobrý, všechno dobré, někdy to však nejde podle našich představ

Je možné, že už jste takovou situaci zažili, chcete ukončit hovor a ono ne a ne. Někdy se obrazovka včas neobjeví nebo se sice objeví, ale pro změnu postrádáte tlačítko pro ukončení, popřípadě jej sice vidíte, ale to nefunguje. I zde je rada prostá, stačí vejít do nabídky Přístupnost, kde se nabízí možnost ukončení hovoru fyzickým tlačítkem, konkrétně týmž, kterým telefon zapínáte nebo vypínáte. Pro mnoho uživatelů je tento způsob ukončování hovorů natolik vyhovující, že jej používají, i když žádné problémy v tomto směru nezaznamenali.

Dnes nejčtenější

.