Doby, kdy jsme mohli snadno vyjmout baterii smartphonu a vyměnit ji za novou, jsou dávno za námi. Ještě si na ně vzpomínáte? K otevření zadní strany telefonu jste nepotřebovali horkovzdušnou pistoli ani specializovaný nástroj a snadno jste to zvládli i nehty. Zdá se, že „staré dobré časy“ by se díky zákonu přijatému Evropskou unií mohly vrátit.
Podle nové zprávy Evropský parlament pozměnil předchozí zákon, který bude nutit všechny gadgety, včetně chytrých telefonů, aby měly snadno vyměnitelné baterie. Poměr hlasů europoslanců pro tuto změnu činil 587 ku 9. Výraz „snadno“ v tomto případě znamená, že uživatelé by měli mít možnost vyměnit baterie, aniž by k tomu potřebovali jakékoli speciální nástroje.
Ve výsledku tak možná budou muset společnosti jako Samsung, Apple, Google a další provést drastické změny při navrhování svých chytrých telefonů, aby se tak přizpůsobili nové legislativě. V tomto kontextu je pravděpodobné, že se budeme muset rozloučit s některými efektními povrchovými úpravami a stejně tak je otázkou, jak by výrobci přistoupili k faktoru odolnosti proti prachu a vodě, pakliže už nemají v záloze alternativu, která tyto aspekty řeší. Samsung má ale řadu Xcover, která odnímatelný zadní kryt a pořád dosahuje jistého stupně voděodolnosti.
Zákony EU o chytrých telefonech mají za úkol nutit výrobce snižovat množství ekologického odpadu
Zmíněný zákon se samozřejmě vztahuje pouze na Evropu. Je však nepravděpodobné, že by výrobci smartphonů, včetně společnosti Samsung, navrhovali specifické telefony přizpůsobené zákonům EU. Obecně lze říci, že kroky EU poslední doby v zásadě přinesly potřebné změny a skutečně donutily společnosti vyrábějící chytré telefony zaměřit se a implementovat faktor ochrany životního prostředí do výrobních a distribučních procesů.
Jak je známo, společnosti Apple a Samsung odstranily některé součásti z balení svých telefonů právě ve jménu ochrany životního prostředí, i když lze samozřejmě polemizovat, zda efektem nebyl spíše další profit z prodeje. Ve snaze o eliminaci množství odpadu EU také zatlačila na jednotné řešení nabíjecího konektoru, na což nakonec přistoupil i Apple a USB-C se tak do iPhonů dostane pravděpodobně ještě letos. V návaznosti na to přijala stejný zákon také Indie.
Nový zákon EU, který požaduje, aby výrobci zavedli snadno vyměnitelné baterie, vstoupí v platnost za 3,5 roku, tedy na začátku roku 2027. Je ovšem možné, že by EU mohla tento časový rámec prodloužit, pakliže by společnosti k přizpůsobení se potřebovali větší časovou rezervu.
Přijde mi to absurdní a držím palce výrobcům
Jako fanoušek technologií tohle vnímám jako obrovský krok zpět. Kdyby raději nutili výrobce k delší sw podpoře, ušetřilo by to přírodu mnohem víc. Osobně si raději zaplatím za výměnu baterie v servisu a budu mít 5 let sw podpory, než vlastnit plastovou hračku, která svou sw podporou nepřežije ani jednu baterii.
Nechápu proč se někdo zastává výrobců. Ubírají funkce a účtují si za to více. Možnost vyměnit si jednoduše baterku by jim vzala možnost tahat ze zákazníků peníze dalším způsobem a dala by tuto moc zpět do rukou spotřebitelů. Krok správným směrem.
Samsung Galaxy S5 měl SD karty, Jack, vyměnitelnou baterku, vypadal jako úplně normální telefon a i tak měl IP67. Není důvod proč by to teď nešlo.
To bylo super, cloveku spadl telefon a pak hledal kryt, baterii, pripadne simku a telefon. Ne diky. Baterie se da vymenit v servisu, kdyz je potreba.
Já osobně jsem pro jelikož baterky jdou rychle do pryč a když musím kvůli výměně baterky poslat telefon do servisu v Praze (Mám Honor Magic 4 Pro) kde si ho nechají alespoň 3 dny a uplyne týden než ho mám zase doma, dám za to 4000. Originál baterku přitom seženu za 500 a neoriginální za 300. A to ještě nemám jistotu zda jsem dostal skutečně novou. Takhle si člověk koupil rovnou dvě a v případě potřeby prohodil a jede se dál. Teď každému odpoledne čouhá z kabelky drát od power banky 😀
Mě se líbí, jak se EU snaží hlavně kvůli ekologickému dopadu. A co baterie z elektro aut? To je cesta do pekla.
Na druhou stranu možnost si vyměnit baterku a snadno se dostat do telefonu bych uvítal.
Absolutně nechápu komentáře jako „Krok zpět.“ nebo „Držím palce výrobcům.“.
Jestli jsem na něco alergický, tak na neustálou snahu tahat nenasytnými korporáty z lidí peníze. Telefony dostávám od firmy pokaždé na 2 roky, takže mě to finančně nepálí, ale už jen z morálního hlediska jsem v tomhle nikdy nespatřoval nic jiného, než tlačení k pořizování nových telefonů za zástěrkou „prémiových“ vlastností. Ale možná je to dáno tím, že nejsem neschopa, kterému by padal telefon do 5-metrové vody.
Těším se, že svět snad zase bude normální. Až mi zdechne baterka třeba při používání map s navigací na túře nebo na kole, stejně jako před pár lety vytáhnu z batohu náhradní a šlapu nebo jedu dál. Takže chvála europarlamentu. Ještě kdyby se tak svět vrátil do normálu i v jiných oblastech.
Supr. Až zhobluju baterku, vyměním si v klídku za novou. Nebo můžu nosit nabitou náhradní na výměnu pro případ nouze.